Dansk Standards kantine er nu svanemærket

Svenskerne har en række svanemærkede kantiner og restauranter. I Danmark er kantinen hos Dansk Standard det første svanemærkede madsted. Direktøren håber, at flere vil følge efter.

08.05.2013

CSR.dk

Dansk Standards adm. direktør, Anne Hasløv Stæhr, får serveret et stykke svamærket kage af Dansk Standards køkkenchef, Thomas Bennick..

Når det gælder ny nordisk mad, er Danmark i førersædet, men på miljøsiden halter danske restauranter gevaldigt efter vores svenske naboer, der har adskillige svanemærkede restauranter. I Danmark har der indtil i dag ikke været en eneste.

Det skal der laves om på, mener Dansk Standard. Som den første og eneste virksomhed i landet lever Dansk Standard nu op til de skrappe miljøkrav, som et madsted skal indfri for at opnå det nordiske miljømærke Svanen.

Administrerende direktør i Dansk Standard Anne Hasløv Stæhr siger i en pressemeddelelse:
"Jeg håber, at vi som drivkraften, der går foran med Danmarks første miljømærkede kantine, kan få andre danske virksomheder og ikke mindst restauranter med på banen. Selv små ændringer bidrager til grøn omstilling".

I Sverige findes 37 svanemærkede restauranter - madsteder. Dansk Standards kantine i Gentofte blev 7. maj som det første og índtil videre eneste madsted svanemærket..

Martin Fabiansen, direktør i Miljømærkning Danmark, håber, at det kun er et spørgsmål om tid, før vi ser flere kantiner og restauranter blive svanemærkede:

"Det kræver en ihærdig og fokuseret indsats at blive svanemærket, og det kan måske være det, der afholder nogen fra at gå efter det. Men vi kan se fra de svenske erfaringer, at det er godt givet ud", siger han.

Svenskerne er foran    
På den anden side af Øresund har mange restauranter, cafeer og kroer, fået det nordiske miljømærke Svanen. I Sverige er der således 37 svanemærkede restauranter. Det er ærgerligt, mener Dansk Standard. For miljømærket kan ses på bundlinjen og mærkes på konkurrencekraften.

Det bekræfter Johan Turesson, medstifter og ejer af Motwalls Kök & Specerier i Stockholm, der serverer ny nordisk mad baseret på traditionel svensk smag og årstidsbaserede og lokalt producerede råvarer. 

Mindre spild
"Fordi vi helt fra starten valgte at blive svanemærkede, har vi meget bedre kontrol over hele virksomheden. Vi har mindre spild, vi bruger produkter, der er meget bedre for os selv, og vi bruger mindre vand og el. Alt i alt sparer vi en masse penge. Det er godt for miljøet, og vores medarbejdere og kunder er rigtigt glade for det", siger Johan Turesson i pressemeddelelsen fra Dansk Standard. 

Også hos Dansk Standard ser man klare fordele ved at være svanemærket. Derfor har virksomheden udover en svanemærket kantine også fået svanemærket sit trykkeri, der trykker over 30.000 standarder årligt. Ligeledes er virksomhedens 225 pc’er forsynet med Svanen ligesom sæbe, toiletpapir og papirhåndklæder også er svanemærkede.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København