Dansk Standards kantine er nu svanemærket

Svenskerne har en række svanemærkede kantiner og restauranter. I Danmark er kantinen hos Dansk Standard det første svanemærkede madsted. Direktøren håber, at flere vil følge efter.

08.05.2013

CSR.dk

Dansk Standards adm. direktør, Anne Hasløv Stæhr, får serveret et stykke svamærket kage af Dansk Standards køkkenchef, Thomas Bennick..

Når det gælder ny nordisk mad, er Danmark i førersædet, men på miljøsiden halter danske restauranter gevaldigt efter vores svenske naboer, der har adskillige svanemærkede restauranter. I Danmark har der indtil i dag ikke været en eneste.

Det skal der laves om på, mener Dansk Standard. Som den første og eneste virksomhed i landet lever Dansk Standard nu op til de skrappe miljøkrav, som et madsted skal indfri for at opnå det nordiske miljømærke Svanen.

Administrerende direktør i Dansk Standard Anne Hasløv Stæhr siger i en pressemeddelelse:
"Jeg håber, at vi som drivkraften, der går foran med Danmarks første miljømærkede kantine, kan få andre danske virksomheder og ikke mindst restauranter med på banen. Selv små ændringer bidrager til grøn omstilling".

I Sverige findes 37 svanemærkede restauranter - madsteder. Dansk Standards kantine i Gentofte blev 7. maj som det første og índtil videre eneste madsted svanemærket..

Martin Fabiansen, direktør i Miljømærkning Danmark, håber, at det kun er et spørgsmål om tid, før vi ser flere kantiner og restauranter blive svanemærkede:

"Det kræver en ihærdig og fokuseret indsats at blive svanemærket, og det kan måske være det, der afholder nogen fra at gå efter det. Men vi kan se fra de svenske erfaringer, at det er godt givet ud", siger han.

Svenskerne er foran    
På den anden side af Øresund har mange restauranter, cafeer og kroer, fået det nordiske miljømærke Svanen. I Sverige er der således 37 svanemærkede restauranter. Det er ærgerligt, mener Dansk Standard. For miljømærket kan ses på bundlinjen og mærkes på konkurrencekraften.

Det bekræfter Johan Turesson, medstifter og ejer af Motwalls Kök & Specerier i Stockholm, der serverer ny nordisk mad baseret på traditionel svensk smag og årstidsbaserede og lokalt producerede råvarer

Mindre spild
"Fordi vi helt fra starten valgte at blive svanemærkede, har vi meget bedre kontrol over hele virksomheden. Vi har mindre spild, vi bruger produkter, der er meget bedre for os selv, og vi bruger mindre vand og el. Alt i alt sparer vi en masse penge. Det er godt for miljøet, og vores medarbejdere og kunder er rigtigt glade for det", siger Johan Turesson i pressemeddelelsen fra Dansk Standard. 

Også hos Dansk Standard ser man klare fordele ved at være svanemærket. Derfor har virksomheden udover en svanemærket kantine også fået svanemærket sit trykkeri, der trykker over 30.000 standarder årligt. Ligeledes er virksomhedens 225 pc’er forsynet med Svanen ligesom sæbe, toiletpapir og papirhåndklæder også er svanemærkede.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme
Webinar
Webinar: Sæt social bæredygtighed på dagsordenen - sådan kommer din virksomhed i gang

Hvordan kan arbejdet med social bæredygtighed styrke din forretning og samtidig skabe værdi for mennesker? Få indsigt i andre virksomheders erfaringer og konkrete initiativer og bliv introduceret til et nyt værktøj, der kan hjælpe din virksomhed i gang med sociale indsatser.

Dato

30.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online