Dansk Standard: Miljø- og ressourceløsninger skal standardiseres

Det er helt afgørende, at standardisering af miljø- og ressourceløsninger bliver en nøglekomponent i regeringens nye erhvervs- og vækstpolitik. Det var et af hovedbudskaberne på Dansk Standards netop afholdte netværksdag, hvor mere end 400 erhvervsfolk deltog,

Anne Hasløv Stæhr og Morten Østergaard var på talerstolen til Dansk Standards netop afholdte netværksdag..

31.03.2012

CSR.dk

Standardisering af miljø- og ressourceløsninger skal være et afgørende element i regeringens nye erhvervs- og vækstpolitik. Det synspunkt blev fremført på Dansk Standards netop afholdte netværksdag, hvor blandt andet administrerende direktør i Dansk Standard Anne Hasløv Stæhr var på talerstolen.

"I løbet af de kommende 40 år forventes det, at vi bliver to milliarder flere mennesker på kloden. Det stiller store krav til udvikling af nye løsninger til beskyttelse af miljøet og fornuftig brug af vores ressourcer. Standardisering af disse nye løsninger vil være helt afgørende for at få dem udbredt og kommercialiseret i stor skala. Der er ingen tvivl om, at danske virksomheders initiativ til nye standarder kan give afgørende konkurrencefordele”, sagde Anne Hasløv Stæhr.

Højt placeret på den politiske dagsorden
Ifølge uddannelsesminister Morten Østergaard er standardisering højt placeret på både den danske og europæiske politiske dagsorden, og i forbindelse med sit besøg på netværksdagen talte han om, hvordan standardisering kan spille ind i regeringens planer for vækst og innovation.

”Det er i alles interesse, at vores investeringer i forskning, innovation og uddannelse omsættes til mest mulig vækst og beskæftigelse. I den forbindelse er forudsigelighed et vigtigt element, og her skal standardisering tænkes ind. Vi kan allerede i dag se, at standardiseringsaktiviteter har stor værdi for samfundet og erhvervslivet," sagde uddannelsesminister Morten Østergaard og henviste til elbiler, hvor standarder udgør fundamentet.

Mere end 80 procent af de danske virksomheder bruger aktivt standarder i deres forretning, og en analyse foretaget for Erhvervsstyrelsen viser, at standarders bidrag til væksten i BNP svarer til 1,2 mia. kr. årligt.

- OWG

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup