Dansk Standard: Miljø- og ressourceløsninger skal standardiseres

Det er helt afgørende, at standardisering af miljø- og ressourceløsninger bliver en nøglekomponent i regeringens nye erhvervs- og vækstpolitik. Det var et af hovedbudskaberne på Dansk Standards netop afholdte netværksdag, hvor mere end 400 erhvervsfolk deltog,

Anne Hasløv Stæhr og Morten Østergaard var på talerstolen til Dansk Standards netop afholdte netværksdag..

31.03.2012

CSR.dk

Standardisering af miljø- og ressourceløsninger skal være et afgørende element i regeringens nye erhvervs- og vækstpolitik. Det synspunkt blev fremført på Dansk Standards netop afholdte netværksdag, hvor blandt andet administrerende direktør i Dansk Standard Anne Hasløv Stæhr var på talerstolen.

"I løbet af de kommende 40 år forventes det, at vi bliver to milliarder flere mennesker på kloden. Det stiller store krav til udvikling af nye løsninger til beskyttelse af miljøet og fornuftig brug af vores ressourcer. Standardisering af disse nye løsninger vil være helt afgørende for at få dem udbredt og kommercialiseret i stor skala. Der er ingen tvivl om, at danske virksomheders initiativ til nye standarder kan give afgørende konkurrencefordele”, sagde Anne Hasløv Stæhr.

Højt placeret på den politiske dagsorden
Ifølge uddannelsesminister Morten Østergaard er standardisering højt placeret på både den danske og europæiske politiske dagsorden, og i forbindelse med sit besøg på netværksdagen talte han om, hvordan standardisering kan spille ind i regeringens planer for vækst og innovation.

”Det er i alles interesse, at vores investeringer i forskning, innovation og uddannelse omsættes til mest mulig vækst og beskæftigelse. I den forbindelse er forudsigelighed et vigtigt element, og her skal standardisering tænkes ind. Vi kan allerede i dag se, at standardiseringsaktiviteter har stor værdi for samfundet og erhvervslivet," sagde uddannelsesminister Morten Østergaard og henviste til elbiler, hvor standarder udgør fundamentet.

Mere end 80 procent af de danske virksomheder bruger aktivt standarder i deres forretning, og en analyse foretaget for Erhvervsstyrelsen viser, at standarders bidrag til væksten i BNP svarer til 1,2 mia. kr. årligt.

- OWG

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

09.04.2026CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle