Dansk Standard i spidsen for internationalt samarbejde

Toms Gruppen A/S, Mars Danmark A/S, Forbrugerrådet og Miljøbevægelsen Noah er med i arbejdet for at sikre større gennemsigtighed i produktionen af kakao.

02.01.2013

CSR.dk

"Vi har sikret, at Danmark får sat vigtige fingeraftryk på de endelige standarder", siger Jesper Jerlang, Dansk Standard..

Danmark er drivkraft i et internationalt arbejde, der skal medvirke til større gennemsigtighed i produktionen af kakao og bedre leve- og arbejdsvilkår for kakaodyrkerne. Målet er en ny kakao-standard.

Tvangsarbejde på kakaofarme, afrikanske børn, der arbejder under slavelignende forhold, og et svært gennemskueligt kakaomarked for forbrugeren. Hvis man skal disse problemer til livs, kræver det større gennemsigtighed i kakaoproduktionen, så alle lige fra den enkelte plantage til industrien kan kigges i kortene. Og det skal nye standarder på området sørge for.

"Der er et tydeligt behov for redskaber til at sikre bæredygtig produktion og sporbarhed af kakao samt løbende kontrol af de forhold, som kakaoen dyrkes under. Derfor har vi sat os i spidsen for udviklingen af globalt anerkendte standarder på området", siger Jesper Jerlang, standardiseringsdirektør i Dansk Standard.

Danmark i spidsen for at udvikle nye standarder for kakaoproduktion. Foto: Toms Gruppen.

Målet er mere gennemsigtighed
I følge Jesper Jerlang har Danmark dermed sikret, at vi får sat vigtige fingeraftryk på udformningen og indholdet af de endelige standarder.

Målet med standarderne er mere gennemsigtighed i kakaoproduktionen til gavn for både forbrugere, industri og farmere. Og det kræver involvering og tilslutning fra alle aktører på området.

Derfor er der gjort en stor indsats for at få både forbruger-, miljø- og menneskerettighedsorganisationer, forskere, myndigheder, internationale kakaoorganisationer, kakaoproducerende lande, kakaoproducenter og industrien bliver involveret.

Dansk Standard har samlet de danske interessenter på området. De skal sammen med arbejdsgrupper verden over være med til at udforme de kommende standarder på området. Følgende er med i det danske udvalg: Forbrugerrådet, Miljøbevægelsen Noah, Toms Gruppen A/S og Mars Danmark A/S.

Læs også Toms Gruppen lancerer ny strategi 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V