Dansk Standard i spidsen for internationalt samarbejde

Toms Gruppen A/S, Mars Danmark A/S, Forbrugerrådet og Miljøbevægelsen Noah er med i arbejdet for at sikre større gennemsigtighed i produktionen af kakao.

02.01.2013

CSR.dk

"Vi har sikret, at Danmark får sat vigtige fingeraftryk på de endelige standarder", siger Jesper Jerlang, Dansk Standard..

Danmark er drivkraft i et internationalt arbejde, der skal medvirke til større gennemsigtighed i produktionen af kakao og bedre leve- og arbejdsvilkår for kakaodyrkerne. Målet er en ny kakao-standard.

Tvangsarbejde på kakaofarme, afrikanske børn, der arbejder under slavelignende forhold, og et svært gennemskueligt kakaomarked for forbrugeren. Hvis man skal disse problemer til livs, kræver det større gennemsigtighed i kakaoproduktionen, så alle lige fra den enkelte plantage til industrien kan kigges i kortene. Og det skal nye standarder på området sørge for.

"Der er et tydeligt behov for redskaber til at sikre bæredygtig produktion og sporbarhed af kakao samt løbende kontrol af de forhold, som kakaoen dyrkes under. Derfor har vi sat os i spidsen for udviklingen af globalt anerkendte standarder på området", siger Jesper Jerlang, standardiseringsdirektør i Dansk Standard.

Danmark i spidsen for at udvikle nye standarder for kakaoproduktion. Foto: Toms Gruppen.

Målet er mere gennemsigtighed
I følge Jesper Jerlang har Danmark dermed sikret, at vi får sat vigtige fingeraftryk på udformningen og indholdet af de endelige standarder.

Målet med standarderne er mere gennemsigtighed i kakaoproduktionen til gavn for både forbrugere, industri og farmere. Og det kræver involvering og tilslutning fra alle aktører på området.

Derfor er der gjort en stor indsats for at få både forbruger-, miljø- og menneskerettighedsorganisationer, forskere, myndigheder, internationale kakaoorganisationer, kakaoproducerende lande, kakaoproducenter og industrien bliver involveret.

Dansk Standard har samlet de danske interessenter på området. De skal sammen med arbejdsgrupper verden over være med til at udforme de kommende standarder på området. Følgende er med i det danske udvalg: Forbrugerrådet, Miljøbevægelsen Noah, Toms Gruppen A/S og Mars Danmark A/S.

Læs også Toms Gruppen lancerer ny strategi 

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Social bæredygtighed i facility management - fra strategi til praksis

Deltag og få indsigt i, hvordan organisationer kan arbejde mere strategisk og systematisk med social bæredygtighed i facility management. Få inspiration fra standarder og forskning, og hør erfaringer fra praksis.

Dato

04.11.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense