Dansk Standard i spidsen for internationalt samarbejde

Toms Gruppen A/S, Mars Danmark A/S, Forbrugerrådet og Miljøbevægelsen Noah er med i arbejdet for at sikre større gennemsigtighed i produktionen af kakao.

02.01.2013

CSR.dk

"Vi har sikret, at Danmark får sat vigtige fingeraftryk på de endelige standarder", siger Jesper Jerlang, Dansk Standard..

Danmark er drivkraft i et internationalt arbejde, der skal medvirke til større gennemsigtighed i produktionen af kakao og bedre leve- og arbejdsvilkår for kakaodyrkerne. Målet er en ny kakao-standard.

Tvangsarbejde på kakaofarme, afrikanske børn, der arbejder under slavelignende forhold, og et svært gennemskueligt kakaomarked for forbrugeren. Hvis man skal disse problemer til livs, kræver det større gennemsigtighed i kakaoproduktionen, så alle lige fra den enkelte plantage til industrien kan kigges i kortene. Og det skal nye standarder på området sørge for.

"Der er et tydeligt behov for redskaber til at sikre bæredygtig produktion og sporbarhed af kakao samt løbende kontrol af de forhold, som kakaoen dyrkes under. Derfor har vi sat os i spidsen for udviklingen af globalt anerkendte standarder på området", siger Jesper Jerlang, standardiseringsdirektør i Dansk Standard.

Danmark i spidsen for at udvikle nye standarder for kakaoproduktion. Foto: Toms Gruppen.

Målet er mere gennemsigtighed
I følge Jesper Jerlang har Danmark dermed sikret, at vi får sat vigtige fingeraftryk på udformningen og indholdet af de endelige standarder.

Målet med standarderne er mere gennemsigtighed i kakaoproduktionen til gavn for både forbrugere, industri og farmere. Og det kræver involvering og tilslutning fra alle aktører på området.

Derfor er der gjort en stor indsats for at få både forbruger-, miljø- og menneskerettighedsorganisationer, forskere, myndigheder, internationale kakaoorganisationer, kakaoproducerende lande, kakaoproducenter og industrien bliver involveret.

Dansk Standard har samlet de danske interessenter på området. De skal sammen med arbejdsgrupper verden over være med til at udforme de kommende standarder på området. Følgende er med i det danske udvalg: Forbrugerrådet, Miljøbevægelsen Noah, Toms Gruppen A/S og Mars Danmark A/S.

Læs også Toms Gruppen lancerer ny strategi 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart