Danmarks Sundeste Virksomhed 2012 er kåret

Kvadrat A/S, der laver tekstiler, er netop kåret som Danmarks Sundeste Virksomhed 2012. Den midtjyske virksomhed vinder på et stærkt motionsfokus og en imponerende involvering af medarbejderne.

Hans Andersen (tv.) overrækker prisen for Danmarks Sundeste Virksomhed 2012 til Jesper Grandt fra Kvadrat A/S..

22.03.2012

CSR.dk

Virksomheden Kvadrat A/S har netop modtaget prisen "Danmarks Sundeste Virksomhed 2012", som blandt andet Dansk Erhverv og Nordea står bag.

Med i opløbet var Electrolux og Meldgaard Gruppen, men dommerkomiteen pegede i sidste ende på den midtjyske tekstilproducent med følgende begrundelse:

”Kvadrat er lykkedes med at involvere deres medarbejdere, og der satses på selvledelse – for eksempel ved uddannelse af sundhedsambassadører, stressmentorer og alkohol-nøglepersoner. Også ledelsen deltager aktivt i aktiviteterne. Det giver overbevisende resultater,” siger repræsentant for dommerkomiteen, prisoverrækker og næstformand for Folketingets sundheds- og forebyggelsesudvalg, Hans Andersen.

Sygefravær falder
Prisen vækker naturligvis stor tilfredshed hos Kvadrat A/S, der også fortæller, at fokus på sundhed og motion kan ses på tallene over sygefravær.

”Sundhed er vigtigt for os, fordi vi gerne vil sikre, at medarbejderne trives. Det har en stor betydning for hele arbejdspladsen, at medarbejderne er motiverede for at komme af sted om morgenen og er glade på jobbet. Og så giver det et lavere sygefravær, men det er faktisk sekundært for os,” siger direktør hos Kvadrat A/S, Mette Bendix.

145 virksomheder meldte sig til konkurrencen, 10 gik videre til anden runde, og endelig blev de tre nominerede fundet i starten af marts.

FAKTA:

-Prisen Danmarks Sundeste Virksomhed er en sammenlægning af de to tidligere priser "Danmarks Sundeste Arbejdsplads" og "Danmarks Sundeste Virksomhed". Med den nye pris får Danmark én samlet landsdækkende pris, der honorerer det innovative og professionelle arbejde med sundhed på arbejdspladsen.

-Dommerkomiteen bestod af Hans Andersen, næstformand for Folketingets sundheds- og forebyggelsesudvalg, Gisela Sjøgaard, professor ved SDU, Chris Norre, mindfulnesskonsulent, Ditte Vigsø, adm. direktør i Great Place to Work, Karen Marie Lillelund, foredragsholder og forfatter, Leif Skive, praktiserende læge og Jørgen Falk, chefkonsulent i Sundhedsstyrelsen.

-Bag prisen står Dansk Erhverv, Dansk Firmaidrætsforbund, SundhedsDoktor og Nordea Liv & Pension. De foregående år er prisen uddelt til Sparekassen Farsø, Novo Nordisk i Måløv, FødevareErhverv, Nordea Liv & Pension og Regionshospitalet i Horsens.

- OWG

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online