Danhostel vil have verdensmål på alle vandrehjem

De 17 verdensmål skal gøres håndgribelige og integreres i den daglige drift på Danmarks 63 Danhostels

På Danhostel Silkeborg giver kanoer gode lokale oplevelser til familier og andre grupper..

03.05.2019

CSR.dk

Danhostel, som er Danmarks største kæde af vandrehjem, opper nu sit engagement og arbejde med FN’s Verdensmål. Kæden har netop præsenteret en større handlingsplan for sine 63 medlemmer på den årlige generalforsamling den 30. april, og det konkrete arbejde med verdensmålene startes nu op på de enkelte hostels rundt om i landet.

Læs også: Bella Center vil have flere unge ind i branchen

Et af de bærende elementer i Danhostel-kædens arbejde med verdensmålene er et manifest, som bl.a. afspejler kædens værdisæt om fællesskab og social ansvarlighed mellem mennesker. Manifestet vil danne grundlag for arbejdet med verdensmålene både nationalt og lokalt. Det lyder sådan her:

”Danhostel skaber trygge bæredygtige rammer til fællesskaber, der opfordrer til samvær og større forståelse mellem alle mennesker uden nogen form for diskrimination. Ved at skabe en stærk lokal historiefortælling og attraktivitet skabes lokale oplevelser, der sikrer en større gensidig forståelse for baggrund og forskellighed, og hvor der passes på vores fælles værdier og ressourcer”.

Tilbage til rødderne og en plan for fremtiden
Ole Andersen, direktør hos Danhostel, fortæller om kædens arbejde med de 17 verdensmål:

”I vores arbejde med verdensmålene kan man i princippet sige, at vi går vi tilbage til vores egen oprindelse og DNA, som er kendetegnet ved fællesskab, social omtanke og respekt for hinanden. Vi tror på, at mødet mellem mennesker, styrkelsen af den lokale historiefortælling og det at være en del af et fællesskab fx når man er gæst på et Danhostel, er med til fremme menneskers gensidige forståelse for hinanden, deres baggrund og forskellighed,” siger han.

Kæden kommer til at arbejde med alle de 17 mål, men har ekstra fokus på de områder, hvor de kan gøre en særlig forskel og som passer til deres eget værdisæt. På den baggrund vil Danhostel fokusere særligt verdensmål nummer 10, som omhandler mindre ulighed, nummer 11 om bæredygtige byer og lokalsamfund og nummer 16, fred, retfærdighed og stærke institutioner.

”De tre mål passer godt til os og giver os nye muligheder for at arbejde endnu mere målrettet på disse områder,” forklarer Ole Andersen.

Læs også: Hvordan oplever hotelgæster og personale den grønne omstilling?

Manifestet kommer ikke til at stå alene, for Danhostel følger op med en handlingsplan, som alle medlemmer af kæden skal arbejde med i lokalområderne. Den indebærer uddannelse af alle værter på de 63 hostels, og integrerer arbejdet med verdensmålene i mange af kædens aktiviteter på nationalt plan. Og for at motivere alle til at arbejde aktivt med verdensmålene indstiftes en helt særlig pris ”Danhostel Verdensmål Pris”, som årligt vil blive tildelt det Danhostel, som på ekstraordinær vis har arbejdet med verdensmålene. 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

03.06.2026CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online