Danhostel vil have verdensmål på alle vandrehjem

De 17 verdensmål skal gøres håndgribelige og integreres i den daglige drift på Danmarks 63 Danhostels

På Danhostel Silkeborg giver kanoer gode lokale oplevelser til familier og andre grupper..

03.05.2019

CSR.dk

Danhostel, som er Danmarks største kæde af vandrehjem, opper nu sit engagement og arbejde med FN’s Verdensmål. Kæden har netop præsenteret en større handlingsplan for sine 63 medlemmer på den årlige generalforsamling den 30. april, og det konkrete arbejde med verdensmålene startes nu op på de enkelte hostels rundt om i landet.

Læs også: Bella Center vil have flere unge ind i branchen

Et af de bærende elementer i Danhostel-kædens arbejde med verdensmålene er et manifest, som bl.a. afspejler kædens værdisæt om fællesskab og social ansvarlighed mellem mennesker. Manifestet vil danne grundlag for arbejdet med verdensmålene både nationalt og lokalt. Det lyder sådan her:

”Danhostel skaber trygge bæredygtige rammer til fællesskaber, der opfordrer til samvær og større forståelse mellem alle mennesker uden nogen form for diskrimination. Ved at skabe en stærk lokal historiefortælling og attraktivitet skabes lokale oplevelser, der sikrer en større gensidig forståelse for baggrund og forskellighed, og hvor der passes på vores fælles værdier og ressourcer”.

Tilbage til rødderne og en plan for fremtiden
Ole Andersen, direktør hos Danhostel, fortæller om kædens arbejde med de 17 verdensmål:

”I vores arbejde med verdensmålene kan man i princippet sige, at vi går vi tilbage til vores egen oprindelse og DNA, som er kendetegnet ved fællesskab, social omtanke og respekt for hinanden. Vi tror på, at mødet mellem mennesker, styrkelsen af den lokale historiefortælling og det at være en del af et fællesskab fx når man er gæst på et Danhostel, er med til fremme menneskers gensidige forståelse for hinanden, deres baggrund og forskellighed,” siger han.

Kæden kommer til at arbejde med alle de 17 mål, men har ekstra fokus på de områder, hvor de kan gøre en særlig forskel og som passer til deres eget værdisæt. På den baggrund vil Danhostel fokusere særligt verdensmål nummer 10, som omhandler mindre ulighed, nummer 11 om bæredygtige byer og lokalsamfund og nummer 16, fred, retfærdighed og stærke institutioner.

”De tre mål passer godt til os og giver os nye muligheder for at arbejde endnu mere målrettet på disse områder,” forklarer Ole Andersen.

Læs også: Hvordan oplever hotelgæster og personale den grønne omstilling?

Manifestet kommer ikke til at stå alene, for Danhostel følger op med en handlingsplan, som alle medlemmer af kæden skal arbejde med i lokalområderne. Den indebærer uddannelse af alle værter på de 63 hostels, og integrerer arbejdet med verdensmålene i mange af kædens aktiviteter på nationalt plan. Og for at motivere alle til at arbejde aktivt med verdensmålene indstiftes en helt særlig pris ”Danhostel Verdensmål Pris”, som årligt vil blive tildelt det Danhostel, som på ekstraordinær vis har arbejdet med verdensmålene. 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.09.2026CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle