CSR-skub til små og mellemstore virksomheder

Deltag i et nyt CSR-projekt og få styr på din virksomheds CSR-indsats. Den opfordring kommer fra Dansk Standard, som sammen med Erhvervsstyrelsen vil styrke små og mellemstore virksomheders strategiske CSR-arbejde.

09.09.2013

CSR.dk

CSR-konsulent Charlotte Trap Kinberg (billedet) fra Dansk Standard og Sofie Pedersen, Erhvervsstyrelsen, er klar til at give fem små og mellemstore virksomheder en hånd med CSR-strategien. .

Lige nu har fem SMV´er mulighed for at tilmelde sig et større CSR-projekt drevet af Erhvervsstyrelsen og Dansk Standard. Formålet med projektet er at styrke mindre virksomheders strategiske arbejde med CSR ved at bruge den internationale vejledende CSR-standard, ISO 26000.

Mange mindre virksomheder arbejder allerede med emner indenfor CSR uden at have en strategi for arbejdet. Virksomheder, som melder sig til det nye initiativ fra Erhvervsstyrelsen og Dansk Standard, vil få hjælp til at sætte CSR-arbejdet i system og på den måde styrke sin CSR-indsats styrkes.

Læs også: Min vej til CSR-jobbet med Charlotte Trap Kinberg

ISO 26000 hjælper med prioriteringerne
Hovedaktiviteterne i det nye projekt er:

  • Implementering af CSR i fem SMV´er ved brug af ISO 26000 herunder rådgivning til at kunne prioritere de væsentligste CSR-temaer,  udarbejdelse af en CSR-politik, målsætninger og udarbejdelse af handlingsplan.
  •  Erfaringsopsamling og –formidling af projektets resultater nationalt og internationalt.

Dansk Standard forventer at holde den første workshop i starten af 2014. CSR-konsulent i Dansk Standard Charlotte Trap Kinberg fortæller, at arbejdet foregår såvel i workshops med alle deltagerne samt i de enkelte virksomheder:

"Ved at deltage får virksomhederne overblik over de økonomiske, sociale og miljømæssige aspekter i deres forretning. Det vil styrke deres konkurrenceevne", siger Charlotte Trap KInberg, som arbejder sammen med Sofie Pedersen fra Erhvervsstyrelsen om projektet.

Her kan små og mellemstore virksomheder få gratis hjælp til deres arbejde med CSR

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.08.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

05.08.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

CSR.dk

Kan VM i fodbold blive bæredygtigt?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Five EU Policy Developments Product Manufacturers Need to Have on Their Radar in 2026

CSR.dk

Aftale om elnettet får ros, men det er ikke nok at prioritere

Dansk Industri

Sponseret

Ny analyse: Produktionsdanmark rykker frem på den grønne omstilling – men der er stadig uudnyttet potentiale

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København