CSR-pris til to danske rederier

Rederierne J. Lauritzen og Norden har modtaget en international pris for ansvarlig leverandørstyring i forbindelse med udviklingen af et program, der bl.a. skal forbedre menneskerettighederne i leverandørlandene.

Norden og J. Lauritzen har i fællesskab fået tildelt en pris for ansvarlig leverandørstyring. Foto: DS Norden.

11.09.2015

CSR.dk

CSR vinder frem inden for den danske shippingindustri og blandt branchens rederier, og her er ansvarlig leverandørstyring et af de centrale områder. To aktører på det område, J. Lauritzen og Norden, er nu blevet belønnet for deres indsats i den forbindelse, skriver Danmarks Rederiforening.

Læs også: Norsk rederibranche vil sikre miljø og arbejdsforhold

Ved en ceremoni i London onsdag d. 9. september blev de to rederier således i fællesskab tildelt prisen for Responsible Supply Chain Management ved brancheorganisationen International Marine Purchasing Associations (IMPA) årlige kongres.

De to danske rederier modtager prisen, der blev overrakt af prinsesse Anne af Storbritannien, for deres arbejde i forbindelse med udarbejde grundlaget til den såkaldte IMPA ACT, som er et program til ansvarlig leverandørstyring i den maritime indkøbsindustri.

Programmet bygger på både UN Guiding Principles og UN Global Compacts principper, og handler om, at alle leverandører i en given forsyningskæde skal etablere deres egne processer for at kunne identificere, forebygge og eventuelt afbøde mulige problemer i forhold til at overholde menneskerettigheder og miljøkrav i de enkelte lande undervejs i kæden.

Lige vilkår
I Danmarks Rederiforening er man tilfredse med anerkendelsen og håber den kan inspirere flere rederier til at presse på for mere social ansvarlighed fra deres leverandørers side.

”Rederierhvervet bliver ofte anset for at være et konservativt erhverv, men her har to rederier vist, at man ved at samarbejde kan gå forrest på en konstruktiv og realistisk måde i forhold til at leve op til sit sociale samfundsansvar som virksomhed. Ved at udbrede IMPA ACT kan man skabe lige vilkår og ensartede standarder for ansvarlig leverandørstyring på globalt plan, hvilket er meget positivt og samtidig et godt og brugbart værktøj for rederierne,” siger foreningens underdirektør Maria Bruun Skipper, til shipowners.dk

Læs også: Global Compact: en global bevægelse for et mere bæredygtigt forretningsliv

IMPA ACT udspringer af CSR-projektet ”Kurs mod en bedre verden”, som Danmarks Rederiforening gennemførte fra 2011 til 2013 i samarbejde med Erhvervsstyrelsen og med støtte fra Den Danske Maritime Fond, D/S Norden, D/S Orients Fond, Torm Fonden og Lauritzen Fonden.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup