CSR-partnerskaber skal give økonomisk værdi

Et projekt fra Røde Kors og Deloitte vil styrke forretningsdrevet samfundsansvar og værdiskabelse ved at udvikle nye partnerskabsmodeller mellem virksomheder og NGO'er.

Ifølge en CBS-undersøgelse fra 2009, hvor 1.920 danske samarbejder mellem virksomheder og NGO’er blev analyseret, var kun en procent værdiskabende og strategiske..

23.09.2014

CSR.dk

Et nyt Danida-støttet projekt, som Røde Kors og Deloitte Sustainability står bag, skal de kommende tre år undersøge, hvordan nye strategiske partnerskabsmodeller mellem virksomheder og NGO'er kan blive mere værdiskabende.  

Det er Røde Kors, som er overordnet ansvarlig for projektet med titlen "Fremtidens partnerskabsmodeller for strategisk CSR - et tværsektorielt projekt i både Danmark og udviklingslande", der involverer flere danske virksomheder og NGO’er, blandt andet projektets tre centrale partnere, Grundfos, Coop og Care.

Læs også: Verden er ikke så slem endda

“Vi vil gerne være med til at styrke et mere forretningsdrevet samfundsansvar, som samtidig bidrager til bæredygtig og ansvarlig vækst i udviklingslande. Via projektet får vi adgang til unik viden, og på den baggrund kan vi i samarbejde med de andre partnere udvikle nye modeller for fremtidens CSR-partnerskaber mellem virksomheder og NGO’er. Målet med projektet er helt klart, at vi skal finde frem til nye partnerskabsmodeller, som giver økonomisk værdi for alle involverede parter”, siger Anne Mette Christiansen, partner i Deloitte Sustainability, i en pressemeddelelse.

Om projektet

  • Projektet forventes afsluttet i 2016.
  • Erfaringerne fra projektet vil blive samlet og delt løbende. 

  • Projektets resultater vil blive udgivet som en gratis e-håndbog.

  • Danida har støttet projektet med fem millioner fra CSR-puljen.

Videnudveksling skaber nye metoder
Projektet indbefatter blandt andet etablering af en såkaldt vidensarena. I vidensarenaen skal 20 virksomheder, organisationer og NGO’er dele viden og erfaring om strategisk CSR. Ud fra det igangsættes pilotprojekter, hvor nye metoder bliver udviklet. Slutteligt præsenteres resultaterne til gavn for alle, der ønsker at arbejde med strategisk CSR.

”I fællesskab kan vi skabe langt bedre og mere bæredygtige resultater. Et partnerskab mellem en virksomhed og NGO giver et bedre fundament for at udvikle nye guidelines, som kan hjælpe andre danske virksomheder, der ønsker at indgå strategiske CSR-partnerskaber”, siger Birgitte Marie Mabeck, marketing- og fundraisingchef i Røde Kors, i en pressemeddelelse.

Et eksempel på et partnerskab mellem en virksomhed og en NGO er partnerskabet mellem Coop og Care, som siden 2012 har draget nyttet af et strategisk CSR-partnerskab.

-KLZ

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.07.2025CSR.dk

Analyse: Flere annoncører undlader at markedsføre grønne initiativer

27.06.2025CSR.dk

Haag forbyder reklamer for klimabelastende rejser

23.06.2025CSR.dk

Horisont Gruppen søger ESG-kompetencer til videreudvikling af CSR.dk

18.06.2025CSR.dk

Forslag til at tæmme reklamens magt

17.06.2025CSR.dk

Seneste bøde: Betaler 4 millioner kroner for vildledende klimaudsagn

11.06.2025CSR.dk

Folkemødet 2025: 33 på tre dage

23.05.2025CSR.dk

International opfordring til flybranchen om at gennemgå grøn markedsføring

21.05.2025Schneider Electric

Sponseret

Offgrid strømstation til sommerhus og strømafbrydelser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K