CSR-partnerskaber skal give økonomisk værdi

Et projekt fra Røde Kors og Deloitte vil styrke forretningsdrevet samfundsansvar og værdiskabelse ved at udvikle nye partnerskabsmodeller mellem virksomheder og NGO'er.

Ifølge en CBS-undersøgelse fra 2009, hvor 1.920 danske samarbejder mellem virksomheder og NGO’er blev analyseret, var kun en procent værdiskabende og strategiske..

23.09.2014

CSR.dk

Et nyt Danida-støttet projekt, som Røde Kors og Deloitte Sustainability står bag, skal de kommende tre år undersøge, hvordan nye strategiske partnerskabsmodeller mellem virksomheder og NGO'er kan blive mere værdiskabende.  

Det er Røde Kors, som er overordnet ansvarlig for projektet med titlen "Fremtidens partnerskabsmodeller for strategisk CSR - et tværsektorielt projekt i både Danmark og udviklingslande", der involverer flere danske virksomheder og NGO’er, blandt andet projektets tre centrale partnere, Grundfos, Coop og Care.

Læs også: Verden er ikke så slem endda

“Vi vil gerne være med til at styrke et mere forretningsdrevet samfundsansvar, som samtidig bidrager til bæredygtig og ansvarlig vækst i udviklingslande. Via projektet får vi adgang til unik viden, og på den baggrund kan vi i samarbejde med de andre partnere udvikle nye modeller for fremtidens CSR-partnerskaber mellem virksomheder og NGO’er. Målet med projektet er helt klart, at vi skal finde frem til nye partnerskabsmodeller, som giver økonomisk værdi for alle involverede parter”, siger Anne Mette Christiansen, partner i Deloitte Sustainability, i en pressemeddelelse.

Om projektet

  • Projektet forventes afsluttet i 2016.
  • Erfaringerne fra projektet vil blive samlet og delt løbende. 

  • Projektets resultater vil blive udgivet som en gratis e-håndbog.

  • Danida har støttet projektet med fem millioner fra CSR-puljen.

Videnudveksling skaber nye metoder
Projektet indbefatter blandt andet etablering af en såkaldt vidensarena. I vidensarenaen skal 20 virksomheder, organisationer og NGO’er dele viden og erfaring om strategisk CSR. Ud fra det igangsættes pilotprojekter, hvor nye metoder bliver udviklet. Slutteligt præsenteres resultaterne til gavn for alle, der ønsker at arbejde med strategisk CSR.

”I fællesskab kan vi skabe langt bedre og mere bæredygtige resultater. Et partnerskab mellem en virksomhed og NGO giver et bedre fundament for at udvikle nye guidelines, som kan hjælpe andre danske virksomheder, der ønsker at indgå strategiske CSR-partnerskaber”, siger Birgitte Marie Mabeck, marketing- og fundraisingchef i Røde Kors, i en pressemeddelelse.

Et eksempel på et partnerskab mellem en virksomhed og en NGO er partnerskabet mellem Coop og Care, som siden 2012 har draget nyttet af et strategisk CSR-partnerskab.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom