CSR Fonden godkendt som partner til de europæiske CSR Awards

CSR Fonden, arrangør af det danske prisuddelingsshow 'CSR Awards', har fået det blå stempel af de nye europæiske CSR Awards, som det EU-finansierede CSR Europe står bag.

Stolthed hos formand Maarten van Engeland og den øvrige bestyrelse i CSR Fonden for nu at være godkendt som partner til de europæiske CSR Awards..

03.06.2013

CSR.dk

<p>"Bliver man vinder i Danmark, får man nu mulighed for at træde videre ud på den europæiske scene og skabe sig et endnu større netværk"</p>

Bestyrelsesmedlem i CSR Fonden og partner i KPMG Christian Honoré.

Efter næsten et halvt års arbejde har de nye europæiske CSR Awards, som er den første tværeuropæiske award af sin slags, udvalgt danske CSR Fonden som sin nationale samarbejdspartner i Danmark.  

Den europæiske award er støttet af EU, og vindere fra den danske award kan nu blive udvalgt til at gå videre også i den europæiske konkurrence.

Ud på den europæiske scene
Bestyrelsesmedlem i CSR Fonden og partner i KPMG Christian Honoré mener, at CSR Fondens partnerskab med den europæiske award vil gøre det endnu mere attraktivt for danske virksomheder at stille op i den danske CSR Award.

"Bliver man vinder i Danmark, får man nu mulighed for at træde videre ud på den europæiske scene og skabe sig et endnu større netværk, siger Christian Honoré", til csr.dk.

Virksomhedsnetværkets frontfigur Karsten B. Vester siger, at han er sikker på, CSR Fonden vil løfte opgaven som dansk partner for den europæiske award til gavn for de danske virksomheder,.

De europæiske CSR Awards er et nyt initiativ, der har til formål at skabe større synlighed om europæiske virksomheders arbejde med samfundsansvar (CSR).

Stolthed over at blive partner
Maarten van Engeland, formand for CSR Fonden og direktør i ISS Holland, siger, at CSR Fonden er stolt over at blive partner med CSR Europe:

"De europæiske CSR Awards er et fantastisk initiativ, og vi ser det som en rigtig god mulighed for danske virksomheder i forhold til selv at indhente ny inspiration og til at give inspiration til andre europæiske virksomheder". 

Læs også: Første danske medlem af CSR Europe udpeget

Sådan blev CSR Fonden partner
Det er Virksomhedsnetværket i Kolding, som er CSR Europes danske kontaktkontor, og som besluttede at opfordre CSR Fonden til at blive national partner.

"Man kan sige, at vi har udliciteret opgaven til CSR Fonden. Virksomhedsnetværket er ikke gearet til sådan en award. Og vores holdning er, at de, der ved mest om en bestemt opgave, også er bedst til at løse den. Jeg er sikker på, at CSR Fonden på bedste vis for de danske virksomheder vil løfte opgaven", siger Virksomhedsnetværkets frontfigur Karsten B. Vester, der bruger titlen relationsskaber.

Alle har kunnet søge hos CSR Europe om at blive den danske nationale partner.

Læs mere om Virksomhedsnetværket her

Læs mere om de europæiske CSR Awards her
 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

08.04.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København