CSR Fonden godkendt som partner til de europæiske CSR Awards

CSR Fonden, arrangør af det danske prisuddelingsshow 'CSR Awards', har fået det blå stempel af de nye europæiske CSR Awards, som det EU-finansierede CSR Europe står bag.

Stolthed hos formand Maarten van Engeland og den øvrige bestyrelse i CSR Fonden for nu at være godkendt som partner til de europæiske CSR Awards..

03.06.2013

CSR.dk

<p>"Bliver man vinder i Danmark, får man nu mulighed for at træde videre ud på den europæiske scene og skabe sig et endnu større netværk"</p>

Bestyrelsesmedlem i CSR Fonden og partner i KPMG Christian Honoré.

Efter næsten et halvt års arbejde har de nye europæiske CSR Awards, som er den første tværeuropæiske award af sin slags, udvalgt danske CSR Fonden som sin nationale samarbejdspartner i Danmark.  

Den europæiske award er støttet af EU, og vindere fra den danske award kan nu blive udvalgt til at gå videre også i den europæiske konkurrence.

Ud på den europæiske scene
Bestyrelsesmedlem i CSR Fonden og partner i KPMG Christian Honoré mener, at CSR Fondens partnerskab med den europæiske award vil gøre det endnu mere attraktivt for danske virksomheder at stille op i den danske CSR Award.

"Bliver man vinder i Danmark, får man nu mulighed for at træde videre ud på den europæiske scene og skabe sig et endnu større netværk, siger Christian Honoré", til csr.dk.

Virksomhedsnetværkets frontfigur Karsten B. Vester siger, at han er sikker på, CSR Fonden vil løfte opgaven som dansk partner for den europæiske award til gavn for de danske virksomheder,.

De europæiske CSR Awards er et nyt initiativ, der har til formål at skabe større synlighed om europæiske virksomheders arbejde med samfundsansvar (CSR).

Stolthed over at blive partner
Maarten van Engeland, formand for CSR Fonden og direktør i ISS Holland, siger, at CSR Fonden er stolt over at blive partner med CSR Europe:

"De europæiske CSR Awards er et fantastisk initiativ, og vi ser det som en rigtig god mulighed for danske virksomheder i forhold til selv at indhente ny inspiration og til at give inspiration til andre europæiske virksomheder". 

Læs også: Første danske medlem af CSR Europe udpeget

Sådan blev CSR Fonden partner
Det er Virksomhedsnetværket i Kolding, som er CSR Europes danske kontaktkontor, og som besluttede at opfordre CSR Fonden til at blive national partner.

"Man kan sige, at vi har udliciteret opgaven til CSR Fonden. Virksomhedsnetværket er ikke gearet til sådan en award. Og vores holdning er, at de, der ved mest om en bestemt opgave, også er bedst til at løse den. Jeg er sikker på, at CSR Fonden på bedste vis for de danske virksomheder vil løfte opgaven", siger Virksomhedsnetværkets frontfigur Karsten B. Vester, der bruger titlen relationsskaber.

Alle har kunnet søge hos CSR Europe om at blive den danske nationale partner.

Læs mere om Virksomhedsnetværket her

Læs mere om de europæiske CSR Awards her
 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle