Coronakrisen sætter virksomheders omdømme på spil

Virksomheder i offentlighedens søgelys skal tænke godt og grundigt over deres adfærd i disse dage. Et skridt i den forkerte retning kan koste virksomheden dyrt.

Novo Nordisk er en af de virksomheder, hvis omdømme endnu ikke har taget skade af coronakrisen. Foto: Novo Nordisk.

01.04.2020

CSR.dk

Virksomhedernes handlinger nu kommer til at have afgørende betydning for deres ståsted efter krisen, udtaler en række eksperter til Børsen.

Det er særligt virksomhedernes omdømme, der står for skud. Efter krisen vil forbrugere, investorer og menneskelige ressourcer have tendens til at opdele virksomheder i de, der handlede medmenneskeligt og ansvarligt og dem, der opførte sig kynisk og egoistisk.

“Man kan have alle tiders fine faktablad i sin årsrapport, men i en så ekstrem krise, hvor vi alle sammen skal give lidt ved dørene, bliver firmaernes sande samfundssind afsløret. Og der er altså meget forskelligt. Det spænder lige fra den virksomhed, der frivilligt tilbyder at hjælpe sundhedsmyndighederne – og til den, der straks fyrer mange ansatte og nægter at betale husleje”, siger Tobias Smidt-Fibiger, administrerende direktør for reklamebureauet McCann, til Børsen.

Forhastede handlinger skader på længere sigt
Virksomheder som Novo Nordisk og Grundfos er gode eksempler på, hvordan virksomhederne optimalt skal håndtere krisen, hvis de skal komme ud på den anden side med omdømmet i behold. De fremskynder blandt andet betalinger til mindre leverandører.

Kontrasten er stor, når blikket vendes mod for eksempel Bestseller-koncernen, der hurtigt fyrede 750 medarbejdere og desuden nægtede at betale deres udlejere af butikslokaler.

Det kommer på længere sigt til at skade koncernen, mener Poul Guldborg, kommunikationsrådgiver og foredragsholder:

Læs også: EU vil have grøn vækst efter corona

“Danmark er præget af en David-Goliat-mentalitet. Vi kan ikke lide, når de store tryner de små”, siger han til Børsen.

- SMF

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: coronakrisen

Både redaktionen og partnere på CSR.dk skriver løbende om coronakrisen. Vi har samlet alle artikler her. 

Relateret indhold

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J