Coop og Toms støtter Verdens Bedste Nyheders årlige morgenevent

Fredag d. 11. september holdes det årlige Verdens Bedste Nyheder morgenevent. Her uddeles Verdens Bedste Nyheder til morgenfriske danskere, og vi fejrer at det går bedre i verden.

På fredag deler frivillige, fra skolebørn til ministre, gratis chokolade og gode nyheder ud over hele landet. Det er Verdens Bedste Nyheder, der fortæller om de mange fremskridt i udviklingslande. Foto: Ulrik Jantzen / Verdens Bedste Nyheder”.

09.09.2015

CSR.dk

Mellem kl 7.00-9.00 uddeler over 1.500 frivillige 440.000 aviser og 120.000 chokolader til morgenfriske danskere på gadehjørner, cykelstier, skoler og togstationer 140 steder i hele Danmark.

Bag den landsdækkende kampagne står FN, Danida, over 100 danske udviklingsorganisationer og 100 danske virksomheder i et stærkt samarbejde, der skal oplyse danskerne om, at kampen mod fattigdom nytter.

Årets tema: Vi lever længere og bedre
Over halvdelen af danskerne tror, at verden er blevet et værre sted de sidste 20 år. Men faktisk forholder det sig omvendt - vi lever længere og bedre globalt. Der er sket markante fremskridt på stort set alle områder: Folk lever længere i ni ud af ti lande, fire ud af fem kan i dag læse og skrive, og de mindst udviklede nationer tjener nu næsten tre gange så meget som i 1990. 

Alt det og meget mere kan du læse om på Verdens Bedste Nyheders hjemmeside.

Opbakning fra sponsorer
COOP og Toms har doneret de særlige Verdens Bedste Nyheder chokolader, der uddeles i år som den lille overraskelse. De to virksomheder har bakket stærkt op om Verdens Bedste Nyheder, lige fra kampagnens start i 2010.

”Vi er utroligt glade for vores samarbejde med de 100 virksomhedspartnere. Og at de vil være med til at sprede de gode nyheder til deres medarbejdere, kunder og samarbejdspartnere. Og bidraget fra hovedsponsorerne gør en kæmpe forskel for Verdens Bedste Nyheder – og gør at vi kan komme ud til så mange danskere, som vi kan”, siger Thomas Ravn-Pedersen, sekretariatsleder.

Blandt Verdens Bedste Nyheders andre hovedsponsorer er Roskilde Festival, Novo Nordisk og Metroxpress, der har gjort det muligt at nå så mange danskere med de gode nyheder.

COOP har sponsoreret logistikken i forbindelse med uddelingen af Verdens Bedste Nyheder gennem årene. I år ved at sørge for, at de frivillige kan hente de 120.000 stykker chokolade i deres butikker over hele landet. En kæmpe hjælp til en event, der involverer så mange mennesker landet over.

Toms Gruppen har produceret årets Verdens Bedste Nyheder chokolade – naturligvis efter bæredygtige principper. Toms Gruppen deltog sidste år i udstillingen ”Afrika under Forandring” i Industriens Hus – der var arrangeret af DI og Verdens Bedste Nyheder, og promoverer Verdens Bedste Nyheder både internt og eksternt i virksomheden.

Mød alle de deltagende virksomheder her.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Erhverv
Konference
ESGdag 2026: ESG som strategisk drivkraft for et robust og konkurrencedygtigt erhvervsliv

Kom med til ESGdag 2026 den 29. oktober, hvor Dansk Erhverv og FSR – danske revisorer sætter fokus på, hvordan ESG kan udvikle sig fra et compliance-projekt til en strategisk drivkraft for konkurrenceevne, risikostyring og markedsposition i en post-Omnibus-virkelighed.

Dato

29.10.2026

Tid

13:00

Sted

Axelborg, Vesterbrogade 4a, 1620 København V

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælger en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby