Coop er kongen af bæredygtige brands

Kan 7.400 forbrugere tage fejl? Ikke når de i tre ud af de sidste fire år kører Coop som det mest bæredygtige brand i Danmark.

05.04.2019

CSR.dk

Sustainable Brand Index beder hvert år tusindvis af forbrugere om at tage stilling til hvor bæredygtige de synes mere end 200 brands på det danske marked er. Resultatet er rangeringer i 16 brancher og en overordnet top 10. 

Den helt store vinder er i 2019 - som i 2016 og 2018 - supermarkedsbrandet Coop. 

"Vi er meget glade og stolte af at blive udnævnt af de danske forbrugere som Danmarks mest bæredygtige brand," sagde Jens Visholm, som repræsenterede Coop Danmarks direktion ved modtagelsen af prisen ved priseventen d. 4. april 2019. 

"Hvad er det I kan, som gør at I vinder igen?", spurgte Erik Elvingsson Hedén, som er direktør for SB Insight, som står bag analysen. 

"Der er ikke nogen trylleformular, jeg kan dele med jer. Det er resultatet af mange års arbejde, udført af dygtige medarbejder og i samarbejde med dygtige partnere - især blandt vores leverandører. Det er også vigtigt, at arbejdet med bæredygtighed ikke er drevet som en marketingkampagne, men som en kontinuerlig og prioriteret ledelsesindsats," forklarede Jens Visholm.

Et eksempel på hvor integreret bæredygtighed er i ledelsen af Coop er at virksomheden for nogle år siden etablerede en bæredygtighedskomité som organisatorisk er placeret på samme niveau som deres investeringskomité. 

Desuden fremhævede Jens Visholm at supermarkedsbranchens generelt høje niveau inden for bæredygtighed gjorde alle dygtigere. Det underbygges i høj grad af årets ranking, hvor otte virksomheder i top 20 er supermarkeder. 

Årets top 10 er her: 

1. Coop

2. Rema 1000

3. Thise

4. Lego

5. Superbrugsen

6. Tesla

7. IKEA

8. Urtekram

9. Irma

10. Friland

Man kan læse meget mere - også om forbrugernes holdninger og tendenser i betalingsvillighed og meget andet her

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

13.03.2026CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online