Chefer afgør sikkerheden

Er der tit arbejdsskader og ulykker på arbejdspladsen, er det ofte et produkt af chefens prioritering. Det viser svensk forskning.

Når sikkerheden ikke er i top på arbejdspladser, er det overvejende chefens ansvar. Det viser forskning. Foto: Flickr/Cornelius Bartke..

24.06.2015

CSR.dk

Chefers indstilling er afgørende for, i hvor høj grad man undgår arbejdsskader og ulykker på arbejdspladsen. Det viser ny svensk forskning.

"For at få en sikker arbejdsplads er det ikke tilstrækkeligt at være en god chef i almindelighed. Det kræver, at chefen tydeligt påpeger, at sikkerhed er vigtigt, og at visse typer risici ikke er accepterede, og at sikkerhed altid skal gå forud for kravet om produktion, når de ansatte står i en situation, hvor de er tvunget til at prioritere", siger psykolog Malin Mattson, der står bag undersøgelsen for Stockholm Universitet.

Samme undersøgelse viser, at det er vigtigt, at chefen og den øverste ledelse taler om sikkerhed og viser, at den virkelig mener, at sikkerhed kommer før alt andet. Bedst er det, hvis chefen kommunikerer det både gennem generel information til de ansatte og giver individuel feedback til den enkelte medarbejder.

Læs også: Guide dig til et bedre arbejdsmiljø

Malin Mattson har fundet frem til, at den mindst effektive ledelsesstil i forhold til sikkerhed på arbejdspladsen er den såkaldte traditionelle ledelsesstil, hvor ledelsen belønner medarbejdere kun efter præstation. Den kan have en direkte negativ effekt på medarbejderne, fordi den sender et signal om at produktion går forud for sikkerhed.

På den måde stiller Marlin Matsson sig kritisk over for klassiske bonussystemer.

"Et bonussystem med utydeligt formulerede mål og fokus på produktionen kan indebære en øget risiko på skader og ulykker. Modsat kan sikkerheden fremmes, hvis bonussystemet bliver brugt til  tydeligt at kommunikere vigtigheden af at prioritere sikkerheden", siger Malin Mattson i pressemeddelelsen. 

Download rapporten "Promoting safety in organizations: The role of leadership and managerial practices".         

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.03.2026CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

20.03.2026CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

Annonce

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Sampo kobler millionbonusser til bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

25.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

25.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 55001 Intern Auditor

Formålet med ISO 55001 Intern Auditor kurset er at give dig forståelse for et procesorienteret ledelsessystem, auditprocessen og din rolle som intern auditor. Du bliver introduceret for værktøjer til auditering og bliver i stand til at planlægge, udføre og afrapportere interne audits af dit asset management ledelsessystem med henblik på at sikre optimalt udbytte for din virksomhed.

Dato

25.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København