CBS blotlægger ansvarlige ledelsesuddannelser

Copenhagen Business School forsøger med en ny rapport at nå ind til kernen af, hvad ansvarlige ledelsesuddannelser egentlig indbefatter.

03.03.2015

CSR.dk

CBS har i en ny rapport forsøgt at komme ind til kernen af, hvad ansvarlige ledelsesuddannelser handler om. Foto: PR/CBS. .

Hvad er en ansvarlig ledelsesuddannelse? Det forsøger CBS nu at give svar på i en omfattende rapport, der baserer sig på analyser foretaget i samarbejde med studerende og ansatte. Formålet er at finde ind til kernen af, hvad ansvarlig ledelse betyder på de enkelte uddannelser. 

Rapportens relevans understreges af, at CBS ser en vækst i ph.d.-studerende, der ønsker at forske og fordybe sig i bæredygtighed, etik, samfundsansvar og miljø. 

Rapporten er udarbejdet til sammenslutningen af businessuniversiteter, der samarbejder om at fremme ansvarlig ledelsesuddannelse, PRME. Her er CBS havnet i den såkaldte PRME Champions-gruppe, hvilket blot gælder 32 af 600 business-skoler og universiteter i verden.

"Ansvarlig ledelse er meget tæt på kernen i vores Business in Society-strategi, og derfor bruger vi ressourcer på at producere rapporten. Når man gennemgår CBS med en så specifik vinkel, giver det os også nye indsigter i vores organisation. I dette tilfælde er de indsigter både interessante og relevante," siger vicedekan for uddannelse Sven Bislev.

Han mener, rapporten tjener til at gøre CBS i stand til at måle ansvarlighed på tværs af universitetets mange uddannelser og CSR-indsatser. 

Et eksempel er CBS-projektet ”From Rio to Roskilde Roundtrip – A Living Laboratory", der til sommer for tredje gang beskæftiger sig med Rio-målene for bæredygtighed i fødevareproduktion og affald i en Roskilde Festival-kontekst.

- JPN 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

03.02.2026CSR.dk

Danske topøkonomer lancerer ny tænketank med fokus på klima og økonomi

03.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dobbelt Væsentlige Samtaler Værktøjer Bæredygtige Bundlinjer

02.02.2026CSR.dk

Svenske CO2 projekter rammer samme stopklods som i Danmark

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J