Brancheorganisation: Markedsføring af klimakreditter burde være forbudt

Plantebranchen efterlyser retningslinjer i fødevarebranchen når det kommer til at markedsføre sine klimatiltag. Udmeldingen kommer på baggrund af Arla, der i Sverige hives i retten for misledende klimamarkedsføring.

I Plantebranchen mener man, at det burde være ulovligt at markedsføre sine produkter gennem klimakreditter. Arkivfoto..

22.11.2021

CSR.dk

Der mangler klare regler og retningslinjer for greenwashing og markedsføring af virksomheders klimaindsatser af fødevarer i Danmark, mener brancheorganisationen Plantebranchen. Det skriver Effektivt Landbrug.

Udmeldingen kommer efter, at Forbrugerombudsmanden i Sverige hiver Arla i retten for deres Arla Øko-kampagne, for at være vildledende for forbrugeren, da kampagnen markedsføres med mærke, der fortæller at produktet er CO2-neutralt.

Når virksomheder kompenserer sin CO2-udledning med køb af klimakreditter, kompenserer man for produktets udledning i form af betaling for, at udledningen mindskes andetsteds. Ifølge Plantebranchen burde det ikke være lovligt at markedsføre sine produkter på den måde, da forbrugeren ikke kan gennemskue taktikken.

Læs også: Adidas dømmes for forbruger-vildledende grøn markedsføring

”Det bør være forbudt at markedsføre fødevarer som klimavenlige ved at købe aflad i form af klimakreditter på den anden side af jordkloden. Vi ved fra forbrugerne, at de hverken kan gennemskue klimakreditter eller har tillid til dem. Derfor bliver forbrugerne let ført bag lyset. Anprisning af klimakreditter står i skærende kontrast til Danmarks ambitioner om en ægte grøn omstilling af vores madvaner”, siger Frederik Madsen, som er sekretariatschef i Plantebranchen til Effektivt Landbrug.

I den forbindelse opfordrer brancheorganisationen, at Fødevarestyrelsen lægger klare retningslinjer for klimakommunikation i branchen.

”Der er brug for at få lukket den ladeport som står åben med hensyn til at markedsføre klimaløfter, som forbrugerne ikke ar skyggen af en chance for at gennemskue. Vi deltaer gerne i arbejdet med at få klare regler på plads”, fortsætter Frederik Madsen til Effektivt Landbrug.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J