Brancheorganisation kalder på handling: ”Vi har ikke tid til at vente”

Shippingindustrien halter efter i den grønne omstilling, men nu har Danske Rederier lagt 10 anbefalinger på bordet for at sætte fart på udviklingen.

Foto: Maersk

04.03.2025

CSR.dk

Hvis skibsfarten skal nå klimamålet om at blive klimaneutral i 2050, kræver det handling nu. Det understreger Danske Rederier, der netop har præsenteret 10 anbefalinger til at fremskynde produktionen af grønne brændstoffer.

Selvom danske rederier er klar til at investere i nye skibe og alternative brændstoffer, viser en rundspørge blandt de største rederier, at de først forventer at sejle primært på grønne brændstoffer efter 2035. Problemet er ikke viljen, men tilgængeligheden. Der er ganske enkelt ikke nok grønne brændstoffer på markedet, og produktionen halter efter.

Administrerende direktør i Danske Rederier, Anne H. Steffensen, understreger overfor Transportnyhederne, at det er tid til handling:

"Vi står i en alvorlig situation, hvis vi vil gøre os forhåbninger om, at vores grønne ambitioner om klimaneutral skibsfart i 2050 skal indfries. Vi har ikke tid til at vente meget længere på flere og billigere alternativer til fossile brændsler”.

Der skal sættes ind på alle fronter

Danske Rederier peger på, at en grøn omstilling af skibsfarten kræver store investeringer i hele værdikæden. De efterlyser politisk handling i form af støtteordninger både i Danmark og EU samt en diplomatisk indsats for global regulering af skibsfarten.

En af de store bekymringer er også, at Europa risikerer at sakke bagud i forhold til Kina, der allerede har sat sig tungt på produktionen af grønne brændstoffer meget lig andre grønne områder, såsom sol-energi.

Hvis den grønne omstilling skal lykkes, kræver det et tættere samarbejde mellem shippingindustrien, myndighederne og energisektoren. Danske Rederier håber, at de 10 anbefalinger kan være et skridt på vejen til at omsætte gode intentioner til reel handling.

Læs rapporten "Kurs mod grøn horisont – 10 anbefalinger til at få produktionen af grønne brændstoffer op i gear for flere detaljer.

- lhs

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.02.2026CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

27.02.2026CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

26.02.2026CSR.dk

Danmark sakker bagud i globalt batteriboom

26.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Løftestang til en bedre arbejdsplads med ESG

26.02.2026CSR.dk

Danskerne spiser mere kød og mindre grønt trods kampagner

25.02.2026CSR.dk

Ekspert advarer: Klimakrisen må ikke drukne i andre kriser

24.02.2026CSR.dk

Regeringen lancerer klimatilpasningsplan til 14,9 milliarder kroner: Professor kalder det en begyndelse

24.02.2026Dansk Industri

Sponseret

Få en god start på jeres ESG arbejde

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK