Brancheorganisation kalder på handling: ”Vi har ikke tid til at vente”

Shippingindustrien halter efter i den grønne omstilling, men nu har Danske Rederier lagt 10 anbefalinger på bordet for at sætte fart på udviklingen.

Foto: Maersk

04.03.2025

CSR.dk

Hvis skibsfarten skal nå klimamålet om at blive klimaneutral i 2050, kræver det handling nu. Det understreger Danske Rederier, der netop har præsenteret 10 anbefalinger til at fremskynde produktionen af grønne brændstoffer.

Selvom danske rederier er klar til at investere i nye skibe og alternative brændstoffer, viser en rundspørge blandt de største rederier, at de først forventer at sejle primært på grønne brændstoffer efter 2035. Problemet er ikke viljen, men tilgængeligheden. Der er ganske enkelt ikke nok grønne brændstoffer på markedet, og produktionen halter efter.

Administrerende direktør i Danske Rederier, Anne H. Steffensen, understreger overfor Transportnyhederne, at det er tid til handling:

"Vi står i en alvorlig situation, hvis vi vil gøre os forhåbninger om, at vores grønne ambitioner om klimaneutral skibsfart i 2050 skal indfries. Vi har ikke tid til at vente meget længere på flere og billigere alternativer til fossile brændsler”.

Der skal sættes ind på alle fronter

Danske Rederier peger på, at en grøn omstilling af skibsfarten kræver store investeringer i hele værdikæden. De efterlyser politisk handling i form af støtteordninger både i Danmark og EU samt en diplomatisk indsats for global regulering af skibsfarten.

En af de store bekymringer er også, at Europa risikerer at sakke bagud i forhold til Kina, der allerede har sat sig tungt på produktionen af grønne brændstoffer meget lig andre grønne områder, såsom sol-energi.

Hvis den grønne omstilling skal lykkes, kræver det et tættere samarbejde mellem shippingindustrien, myndighederne og energisektoren. Danske Rederier håber, at de 10 anbefalinger kan være et skridt på vejen til at omsætte gode intentioner til reel handling.

Læs rapporten "Kurs mod grøn horisont – 10 anbefalinger til at få produktionen af grønne brændstoffer op i gear for flere detaljer.

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

12.11.2025CSR.dk

Danske pensionskasser tvivler på milliardmål for grøn omstilling: ”Ikke realistisk"

12.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

12.11.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Spar millioner og CO2 med målerdata

11.11.2025CSR.dk

Med 5 år at løbe på: Verden halter langt bagefter historiske klimamål

11.11.2025CSR.dk

Gennembrud i industrien: Elektrificeringen tager fart

10.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

10.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune kåret som ”Verdens Bedste Indkøber 2025”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle