Brancheorganisation kalder på handling: ”Vi har ikke tid til at vente”

Shippingindustrien halter efter i den grønne omstilling, men nu har Danske Rederier lagt 10 anbefalinger på bordet for at sætte fart på udviklingen.

Foto: Maersk

04.03.2025

CSR.dk

Hvis skibsfarten skal nå klimamålet om at blive klimaneutral i 2050, kræver det handling nu. Det understreger Danske Rederier, der netop har præsenteret 10 anbefalinger til at fremskynde produktionen af grønne brændstoffer.

Selvom danske rederier er klar til at investere i nye skibe og alternative brændstoffer, viser en rundspørge blandt de største rederier, at de først forventer at sejle primært på grønne brændstoffer efter 2035. Problemet er ikke viljen, men tilgængeligheden. Der er ganske enkelt ikke nok grønne brændstoffer på markedet, og produktionen halter efter.

Administrerende direktør i Danske Rederier, Anne H. Steffensen, understreger overfor Transportnyhederne, at det er tid til handling:

"Vi står i en alvorlig situation, hvis vi vil gøre os forhåbninger om, at vores grønne ambitioner om klimaneutral skibsfart i 2050 skal indfries. Vi har ikke tid til at vente meget længere på flere og billigere alternativer til fossile brændsler”.

Der skal sættes ind på alle fronter

Danske Rederier peger på, at en grøn omstilling af skibsfarten kræver store investeringer i hele værdikæden. De efterlyser politisk handling i form af støtteordninger både i Danmark og EU samt en diplomatisk indsats for global regulering af skibsfarten.

En af de store bekymringer er også, at Europa risikerer at sakke bagud i forhold til Kina, der allerede har sat sig tungt på produktionen af grønne brændstoffer meget lig andre grønne områder, såsom sol-energi.

Hvis den grønne omstilling skal lykkes, kræver det et tættere samarbejde mellem shippingindustrien, myndighederne og energisektoren. Danske Rederier håber, at de 10 anbefalinger kan være et skridt på vejen til at omsætte gode intentioner til reel handling.

Læs rapporten "Kurs mod grøn horisont – 10 anbefalinger til at få produktionen af grønne brændstoffer op i gear for flere detaljer.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle