Brancheorganisation kalder på handling: ”Vi har ikke tid til at vente”

Shippingindustrien halter efter i den grønne omstilling, men nu har Danske Rederier lagt 10 anbefalinger på bordet for at sætte fart på udviklingen.

Foto: Maersk

04.03.2025

CSR.dk

Hvis skibsfarten skal nå klimamålet om at blive klimaneutral i 2050, kræver det handling nu. Det understreger Danske Rederier, der netop har præsenteret 10 anbefalinger til at fremskynde produktionen af grønne brændstoffer.

Selvom danske rederier er klar til at investere i nye skibe og alternative brændstoffer, viser en rundspørge blandt de største rederier, at de først forventer at sejle primært på grønne brændstoffer efter 2035. Problemet er ikke viljen, men tilgængeligheden. Der er ganske enkelt ikke nok grønne brændstoffer på markedet, og produktionen halter efter.

Administrerende direktør i Danske Rederier, Anne H. Steffensen, understreger overfor Transportnyhederne, at det er tid til handling:

"Vi står i en alvorlig situation, hvis vi vil gøre os forhåbninger om, at vores grønne ambitioner om klimaneutral skibsfart i 2050 skal indfries. Vi har ikke tid til at vente meget længere på flere og billigere alternativer til fossile brændsler”.

Der skal sættes ind på alle fronter

Danske Rederier peger på, at en grøn omstilling af skibsfarten kræver store investeringer i hele værdikæden. De efterlyser politisk handling i form af støtteordninger både i Danmark og EU samt en diplomatisk indsats for global regulering af skibsfarten.

En af de store bekymringer er også, at Europa risikerer at sakke bagud i forhold til Kina, der allerede har sat sig tungt på produktionen af grønne brændstoffer meget lig andre grønne områder, såsom sol-energi.

Hvis den grønne omstilling skal lykkes, kræver det et tættere samarbejde mellem shippingindustrien, myndighederne og energisektoren. Danske Rederier håber, at de 10 anbefalinger kan være et skridt på vejen til at omsætte gode intentioner til reel handling.

Læs rapporten "Kurs mod grøn horisont – 10 anbefalinger til at få produktionen af grønne brændstoffer op i gear” for flere detaljer.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense