Bliv klar til at gribe chancen

Vi skal holde os skarpe lige nu. Lad os gøre det sammen.

13.05.2020

Eva Harpøth Skjoldborg og Per Christensen, CSR.dk

Vi oplever vanskelige tider lige nu. På trods af gradvis genåbning i både Danmark og udlandet, kommer der efter alt at dømme til at gå en rum tid, før vi når fuld flyvehøjde igen.

Eller skal vi overhovedet flyve lige så højt igen? Hvad sker der med din virksomheds markeder i de næste par år? Hvordan bliver jeres leverandørkæde påvirket? Kommer der ny lovgivning, der på en gang skal skaffe penge til at finansiere genopretning og fremme den grønne omstilling? Hvilke tendenser fra tidligere accelererer, og hvilke taber pusten?

CSR.dk vil finde svar
Der er tre områder, som henved samtlige krystalkugle-ejere peger på som afgørende for tiden ud af og efter krisen: bæredygtighed, digitalisering og robuste samfund.

CSR handler – i varierende grad – om dem alle tre. Og især på bæredygtighed og hvordan vi og CSR.dk’s community kan hjælpe hinanden – der stiller vi gerne op. Så CSR-folk kan blive bedst muligt rustet til at løfte bæredygtighed ind i forretningsstrategierne, når virksomhedernes ledelser skal have hjælp med det.

Så CSR – og alt det andet vi kalder det – er på ingen måde gået i stå. Men vi har brug for at holde fokus meget skarpt og bevæge os forbi håbe-strategien. Den hvor man håber, at verden har lært noget af coronakrisen. Den hvor man håber, at ledelsen nu også har set hele lyset.

Vi skal i stedet prøve at besvare nogle af de hårde spørgsmål: Hvordan kommer CSR ind i ledelses- og bestyrelseskontorerne? Vil vi overhovedet derind, eller skal man finde den bedste trojanske hest? Hvordan finder man ud af, hvordan en tendens, ny lovgivning, nye forbrugsmønstre påvirker en virksomhed konkret? Kan man gøre noget for at påvirke tilbage? Hvilke risici skal vi forstå og forholde os til i forhold til bæredygtighed? Og selvfølgelig også spørgsmålet til en million kroner: Hvordan tjener vi penge på CSR?

Vær med til at finde dem
Henover sommeren – inklusiv vores tema om verdensmål i forretningen i juni måned - vil vi sætte endnu mere fokus på at besvare netop de spørgsmål.

Vi opfordrer alle til at sende redaktionen historier eller til selv at publicere på CSR.dk, så vi kan sikre, at I og resten af CSR-communityet får den inspiration, I skal bruge. Materialet kan sendes til Eva Harpøth Skjoldborg.

Så hvis I sidder derude med svar og løsninger på nogle af de spørgsmål – så kom ud med det! Fortæl det til os andre, så vi i fællesskab kan blive dygtige til bæredygtig forretning. Hvis I har et produkt, som peger i den retning – så vis det til os!

Det er bl.a. det, man kan på CSR.dk. Når vi ikke kan mødes fysisk til konferencer og netværksmøder og i de organisationer og foreninger vi er medlemmer af – så kan vi være sammen på CSR.dk

Skru op for tilstedeværelsen via partnerskab
Derfor er nu et godt tidspunkt at slå til, hvis du overvejer at blive partner på CSR.dk. Eller bare vil tegne et personligt medlemskab. Vi har sikkert et godt tilbud til dig. Så du kan blive en del af samtalen om, hvordan CSR bliver strategi og forretning i en tid med på en gang økonomisk krise og et kolossalt behov for omstilling.

Hvis du gør det, så kommer du i klub med 500 andre virksomheder, der hvert år bidrager med mere end 2.500 nyheder, cases, jobopslag, rapporter events og meget mere. CSR.dk har årligt 370.000 besøgende og vores nyhedsbrev åbnes og læses over 200.000 gange om året.

Vi synes også lige, vi vil nævne, at i kriser er synlighed kongen. Data og studier fra finanskrisen viser, at virksomheder, der holdt foden på marketing-speederen, mens konkurrenterne slap den, øgede deres share-of-voice og vekslede det til markedsandele, da finanskrisen ebbede ud.

Så er du allerede partner på CSR.dk, så upload dine nyheder på CSR.dk. Trafikken på vores site er steget med næsten 35 procent igennem de seneste tre måneder.

Hvis du vil vide mere om partnerskab og annoncering kan du kontakte Per Christensen på pc@horisontgruppen.dk eller på +45 5373 1373

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.07.2025Schneider Electric

Sponseret

Verdens største flowmålere kalibreres ved hjælp af løsning fra Schneider Electric

07.07.2025Schneider Electric

Sponseret

Zatea udnævnt til Schneider Electric Alliance Partner inden for avanceret motion control

03.07.2025CSR.dk

Analyse: Flere annoncører undlader at markedsføre grønne initiativer

27.06.2025CSR.dk

Haag forbyder reklamer for klimabelastende rejser

23.06.2025CSR.dk

Horisont Gruppen søger ESG-kompetencer til videreudvikling af CSR.dk

18.06.2025CSR.dk

Forslag til at tæmme reklamens magt

17.06.2025CSR.dk

Seneste bøde: Betaler 4 millioner kroner for vildledende klimaudsagn

11.06.2025CSR.dk

Folkemødet 2025: 33 på tre dage

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K