Bingospil skubber medarbejdere til bæredygtige fremskridt

På kontorerne hos dentsu danmark har man introduceret bæredygtighedsbingo, som skal nudge medarbejderne til at tage det grønne valg i hverdagen – både på og udenfor arbejdspladsen.

Det bæredygtige bingospil giver kollegaerne noget andet at snakke om og mulighed for at inspirere hinanden, oplever CEO, Ulrik Petersen. Foto: 123RF.

28.09.2022

CSR.dk

”Fuld plade!”

Det er ikke en række perfekt udtrukne tal, der får medarbejderne til at opkræve deres præmie under kontorets bingospil hos dentsu. Det er i stedet deres egne gode gerninger, der er tallene, og som i sidste ende kan vinde dem et restaurantbesøg.

Marketingsbureauet har nemlig videreudviklet det årlige julebingospil til en grøn udgave, der gennem en periode opmuntrer medarbejderne til at være lige det grønnere i sin hverdag.

”Dynamikken er lidt ligesom, når man spiller bingo med tal og sidder og holder øje med hinandens plader. Det samme sker her. “Okay, du løste den opgave med at lave tre nye vegetarretter. Hvad har du lavet?” Så det giver fællesskab, og samtidig er der et konkurrence-element i det, som giver ekstra motivation deltagerne imellem,” fortæller Ulrik Petersen, der er CEO i Dentsu Danmark, om spillet til mediet Markedsføring.

Læs også: Salling åbner gratis cykelbibliotek til medarbejdere

Den første, der udfører alle bingopladens tyve opgaver, vinder retten til at råbe ”Bingo” såvel som et besøg på en bæredygtig restaurant eller nyt bæredygtigt produceret sengetøj. Opgaverne lyder blandt andet: ”Jeg bruger genanvendelige alternativer til stanniol” eller ”Næste uge minimerer jeg mit madspild til maksimalt at fylde, hvad der kan være i en margretheskål”.

Dermed spiller ’Bæredygtig Bingo’ også ind i alle medarbejdernes private liv udenfor kontorets fire vægge, hvilket netop er en taktik, der er aktivt valgt af ledelsen.

”Det kan ikke nytte noget, at vi kun ændrer ting på vores arbejdsplads. Vi er nødt til at ændre ting i forhold til den måde, vi forbruger og lever på i privaten. Vi hjælper vores kunder med grønne løsninger, og derfor bliver vi også nødt til selv at tage et ansvar. Det starter med os, hvis vi vil gøre en forskel for kunderne,” siger Ulrik Petersen.

Det får dog ingen negative konsekvenser, hvis man ikke formår at tikke nogen af de bæredygtige bingobokse, ligesom spillet bygger på en tillid til, at kollegaerne rent faktisk eksempelvis mindsker sit madspil. 

”Jeg oplever, at medarbejderne får noget andet at tale om, nogle andre emner, de har nogle andre snakke. Og lige pludselig kan man være med til at inspirere hinanden inden for nye områder, og det kan måske hjælpe folk med at lære hinanden lidt bedre at kende. Men man skal nu også bare tage det for, hvad det er. Et sjovt og godt tiltag, som også gør noget godt for miljøet,” afslutter Ulrik Petersen, der opfordrer andre virksomheder til at give sig i kast med lignende initiativer på deres arbejdsplads.

- KCP

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.01.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

06.01.2026CSR.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

30.12.2025CSR.dk

Flere kvinder og forskningsprofiler: Den danske magtelite følger med tiden

22.12.2025CSR.dk

Ny analyse om dårligt arbejdsmiljø: Her er brancherne, hvor lønmodtagerne er hårdest ramt

15.12.2025BSR

Sponseret

Community Engagement: A Cornerstone of Effective Stakeholder Engagement

09.12.2025CSR.dk

Salling sælger rekord mange palæstinensiske dadler

03.12.2025CSR.dk

Ny værktøjskasse skal styrke det psykiske arbejdsmiljø

02.12.2025CSR.dk

Verdens største lakseproducent bag hver tredje alvorlige ulykke i britisk lakseindustri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online