Better Cotton Initiative når 600 medlemmer

Organisationen Better Cotton Initiative (BCI) vokser for tiden med 25 nye medlemmer månedligt. Det er godt nyt for den globale produktion af bæredygtig bomuld, som forbedrer både miljø- og arbejdsvilkår i bomuldsproduktionen.

I 2020 skal 30 procent af alt bomuld dyrkes bæredygtigt. Det mål tror Better Cotton Initiative på er inden for rækkevidde..

08.07.2015

CSR.dk

Målet er at 30 procent af den globale bomuldsproduktion er produceret som ’Better Cotton’ i 2020. Og med den stadige vækst i medlemsvirksomheder er BCI ikke i tvivl om at det skal de og medlemmerne nok nå.

For nylig nåede organisationen op på 600 medlemmer og er dermed godt på vej til at nå målsætningen for 2015 om 700 medlemmer. Det vil i så fald være det femte år i træk med en vækst i medlemstallet på over 50 procent.

”Det er samarbejdets kraft, vi ser her. Hele 600 deltagere i en global og kompleks forsyningskæde med et fælles mål – det er inspirerende”, udtaler Ruchira Joshi, Programme Director for Demand i BCI, i en pressemeddelelse mandag d. 6. juli 2015.

Danmark repræsenteres i BCI af Bestseller, IC Group og Beierholms væverier.

Bedre bomuld er bedre miljø og arbejdsvilkår
Ved udgangen af 2014 var tallet for den globale produktion af bomuld ud fra Better Cottons standard 8,7 procent. Det blev dyrket af 1.2 millioner bønder i 20 lande – hvilket var 65 procent flere end året før.

Fremdriften har ifølge Better Cottons hjemmeside især været drevet af 44 kendte brands og detailkæder, som har investeret i kapacitetsudvikling hos bønderne og trukket leverandører ind i arbejdet.

Læs også: H&M vil have 80% bæredygtig energi

BCI arbejder sammen med bomuldsfarmere for at promovere rimelige arbejdsvilkår og gøre Better Cotton til en mainstream råvåre. Better Cotton er produceret af farmere, der blandt andet bruger vand effektivt, tager hensyn til jorden ved at bruge så få kemikalier som muligt, og hvor kvaliteten af bomuldsfibrene er vigtige.

Better Cotton Initiative blev etableret som selvstændig organisation i 2009 og den første Better Cotton-høst fandt sted 2010-11.

Læs mere på organisationens hjemmeside her.

-EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.09.2025CSR.dk

Nordiske film- og tv-aktører går sammen om fælles grønne standarder

16.09.2025CSR.dk

Grønt kompromis i Bruxelles: Hybridbiler kan blive en del af bilindustriens grønne omstilling

16.09.2025Valified

Sponseret

Valified opruster: Ny CEO (interim) og ny retning skal styrke ESG som forretningsdriver

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Root cause analysis is used to improve process and product quality, minimize safety risks, and meet regulatory requirements.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

17.09.2025

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

17.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København