Ben & Jerry’s nægter at sælge is med ens kugler i Australien

Som led i en ny kampagne stopper Ben & Jerry’s salg af is med to ens kugler i Australien. Tiltaget skal sætte fokus på Australiens forbud mod homoseksuelle ægteskaber.

Ben & Jerry’s har fobudt salg af is med to ens kugler Down Under. Det gør de i kærlighedens, ligestillingens og borgerrettighedernes navn. Foto: flickr/Ben&Jerry’s. .

01.06.2017

CSR.dk

Hos Ben & Jerry’s isboder i Australien er det lige nu ikke muligt at købe en is med to kugler chokoladeis, to kugler half-baked eller to kugler cookie dough-is. Det skriver BT. Alle to-kuglede is skal være med forskellige smage, og det er der en ganske særlig grund til.

Forbuddet er nemlig en del af en kampagne, hvor Ben & Jerry’s vil sætte fokus på den australske lov, der forbyder homoseksuelle i at blive gift. På Twitter skriver is-mastodonten blandt andet:

”Vi forbyder al kærlighed til kugler med samme smag i kampen for #marriageequality! Tilslut jer ved at deltage i underskriftsindsamlingen og få gang i Australien”, står der i et Twitter-opslag fra Ben & Jerry’s.  

Det hele forløber frem mod den 13. juni, hvor begge kamre i det australske parlament skal mødes.

Is og samfundsansvar
Ben & Jerry’s sociale bevidsthed kommer ikke ud af det blå, men betyder tværtimod en hel del for hele forretningsforetagendet. Den amerikanske is-virksomhed er certificeret som B Corp, hvilket betyder, at Ben & Jerry’s har forpligtiget sig til at sidestille profit med samfundsimpact.

Det viser sig blandt andet i de amerikanske ansattes lønninger, der ligger langt over USA’s mindsteløn, og i de ingredienser, der bliver brugt til isen – der er alle sammen Fairtrade-certificerede.  

Læs også: Kinesisk datagigant vil udvikle grønne køretøjer

Ben & Jerry’s er ejet Unilever, der også er kendt for at arbejde med socialt ansvar og bæredygtighed.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.03.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

08.03.2026CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V