Ben & Jerry’s nægter at sælge is med ens kugler i Australien

Som led i en ny kampagne stopper Ben & Jerry’s salg af is med to ens kugler i Australien. Tiltaget skal sætte fokus på Australiens forbud mod homoseksuelle ægteskaber.

Ben & Jerry’s har fobudt salg af is med to ens kugler Down Under. Det gør de i kærlighedens, ligestillingens og borgerrettighedernes navn. Foto: flickr/Ben&Jerry’s. .

01.06.2017

CSR.dk

Hos Ben & Jerry’s isboder i Australien er det lige nu ikke muligt at købe en is med to kugler chokoladeis, to kugler half-baked eller to kugler cookie dough-is. Det skriver BT. Alle to-kuglede is skal være med forskellige smage, og det er der en ganske særlig grund til.

Forbuddet er nemlig en del af en kampagne, hvor Ben & Jerry’s vil sætte fokus på den australske lov, der forbyder homoseksuelle i at blive gift. På Twitter skriver is-mastodonten blandt andet:

”Vi forbyder al kærlighed til kugler med samme smag i kampen for #marriageequality! Tilslut jer ved at deltage i underskriftsindsamlingen og få gang i Australien”, står der i et Twitter-opslag fra Ben & Jerry’s.  

Det hele forløber frem mod den 13. juni, hvor begge kamre i det australske parlament skal mødes.

Is og samfundsansvar
Ben & Jerry’s sociale bevidsthed kommer ikke ud af det blå, men betyder tværtimod en hel del for hele forretningsforetagendet. Den amerikanske is-virksomhed er certificeret som B Corp, hvilket betyder, at Ben & Jerry’s har forpligtiget sig til at sidestille profit med samfundsimpact.

Det viser sig blandt andet i de amerikanske ansattes lønninger, der ligger langt over USA’s mindsteløn, og i de ingredienser, der bliver brugt til isen – der er alle sammen Fairtrade-certificerede.  

Læs også: Kinesisk datagigant vil udvikle grønne køretøjer

Ben & Jerry’s er ejet Unilever, der også er kendt for at arbejde med socialt ansvar og bæredygtighed.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

21.04.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online