Beck Pack nomineret til CSR People Prize 2014

Rønne-virksomheden Beck Pack Systems A/S passer godt på medarbejderne. Det bringer nu virksomheden i spil til CSR People Prize.

19.09.2014

Jakob Rom Johansen, CSR.dk

"Der er mere energi i glade medarbejdere, det giver en højere produktion, og det er med til at forbedre vores konkurrenceevne."

Det er kort fortalt grunden til, hvorfor det er en god ide for virksomheder at investere i medarbejdernes trivsel. I hvert fald, hvis man spørger Peter Vesløv, direktør for emballagevirksomheden Beck Packs Systems A/S i Rønne.

Og tørre tal understøtter ordene. Beck Pack kom fra et skidt udgangspunkt i 2006 med højt sygefravær og økonomisk underskud. Men herfra valgte man at investere massivt i virksomhedens sociale ansvar, og i dag kan virksomheden fremvise økonomisk vækst, høj medarbejdertrivsel, lavt sygefravær og lav personaleomsætning.

Og det er nogle af årsagerne til, at Beck Peck Systems er nomineret til CSR People Prize. Det er VFSA – Virksomhedsforum for Socialt Ansvar, der står bag prisen, som uddeles for 15. år i træk, og Peter Vesløv ser nomineringen til prisen som en anerkendelse af virksomhedens indsats.

"Vores medarbejdere bliver i hvert fald bekræftet i, at det er en arbejdsplads, hvor det er godt at være. Vi er stolte af at være med i slutspurten, og det giver lige lidt ekstra energi i hverdagen. Det kan vi også mærke i lokalsamfundet, hvor der bliver lettet på hatten over vores indsats," siger Peter Vesløv.

Læs mere om Beck Packs CSR-inititativer.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)