Bæredygtige investeringer hitter blandt millenial-generationen

Kunder i storbanker og pensionskasser er blevet mere klimabevidste. En ny bølge inden for investeringer skyller ind over den danske finanssektor i takt med, at pengene skifter hænder.

En ny bølge af investeringer skyller indover Danmark. Særligt den nye generation er mere bevidste om at foretage investeringer, der gavner både de sociale forhold og klimaet langt ud i fremtiden. .

15.05.2018

CSR.dk

Flere og flere bliver bevidste om at foretage investeringer med klimaet og sociale forhold in mente. Også herhjemme kan det nu mærkes, at den nye generation tænker i både økonomiske og bæredygtige løsninger, når de vælger deres investeringer.

Læs også: Regeringen: Grønne investeringer skal op i gear

Ansvarlige investeringer har været på markedet i flere år. Hvor den første bølge handlede om at undlade at investere i skadelige produkter som våben, tobak og fossile brændstoffer, blev der ved næste bølge stillet skarpt på miljøet og sociale forhold for at reducere finansielle risici. Det blev her tydeligt at det kan skade ens investeringer, hvis der ikke bliver taget højde for klimaet eksempelvis.

Vækst i impact-investeringer
I den tredje og nuværende bølge er de såkaldte impact-investeringer i højsædet. Her forsøger man ikke kun at undgå skadelige produkter eller mindske risikoen for katastrofer, men samtidig at fremme bæredygtige løsninger, der sikrer planetens overlevelse. Det skriver Berlingske Business. 

Det handler om at investere i virksomheder, der gør en miljømæssig eller social forskel, samtidig med at de giver et finansielt afkast. Det forklarer Amit Bouri, chef for The Global Impact Investing Network (GIIN), til Berlingske Business.

GIIN foretager hvert år en rundspørge blandt flere end 200 af verdens største finansielle aktører, og her viste seneste undersøgelse at, der samlet set var placeret 114 milliarder dollars i impact-investering. Det er en vækst på 17 procent sammenlignet med året før, fortæller Amit Bouri.

Nye danske kunder efterspørger klimavenlige løsninger 
Hos Danske Bank har man forsøgt at imødegå kundernes ønsker ved i foråret at udbyde to impact-fonde i samarbejde med engelske Impax. Og de faldt på et tørt sted. På blot tre uger solgte man for 330 millioner kroner.

”Vi er begyndt med de to områder vand og klima, hvor vi ved, der kan gøres en stor forskel. Og her har Impax fokuseret på vækstvirksomheder, der bidrager til at gøre en forskel. Derigennem har de gennem en årrække også leveret ganske fine afkast”, siger Sune Worm Mortensen, direktør for investeringsprodukter og rådgivning i Danske Bank.

Merkur Andelskasse har været med på bølgen næsten før den fandtes og har gennem ti år tilbudt tre impact-fonde sammen med hollandske Tridos. Men i løbet af de sidste par år er interessen vokset markant. Særligt den største af fondene, Pioneer-fonden, er galoperet derud af med en årlig tilvækst på 44 procent.

Læs også: Danske Bank vil gøre startup-virksomheder bæredygtige

Og spørger man investeringsrådgiver Silja Nyboe Andersen fra Merkur Andelskasse bliver impact-fonde kun mere populære i fremtiden, eftersom som nye kunder skal placere sine investeringer.

”Hele millenial-generationen er voldsomt interesserede i det her område. Vi kommer til at se det største formueskift i verdenshistorien inden for det næste årti. I USA alene er det mere end 41.000 milliarder kroner, der går fra den ene generation til den næste. Og den nye generation efterspørger noget andet”, siger Silja Nyboe Andersen til Berlingske Business.

- EST

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online