Bæredygtighed skal sikre dansk mode

Hvis dansk mode skal have en god position på det globale marked, bør der satses på bæredygtigt tøj. Sådan lyder det fra den administrerende direktør hos Danish Fashion Institute.

”Hvis dansk mode og modeugen skal have en global position, så tror jeg på, at bæredygtighedsvinduet er vores vindue”, siger administrerende direktør i Danish Fashion Institute, Eva Kruse. Foto: Sascha Oda. .

05.08.2014

CSR.dk

Hvis det står til Eva Kruse, der er administrerende direktør for modebranchens netværksorganisation Danish Fashion Institute og for Copenhagen Fashion Week, der netop finder sted i denne uge, bør den danske mode gentænkes i en mere bæredygtig udgave, hvis den skal klare sig godt på det det globale marked. Det vil betyde tøj, der ikke er lavet af almindelige tekstiler, men i stedet er lavet af materialer som hamp, bambus, alger og genbrugte plastikfibre.

”Hvis dansk mode og modeugen skal have en global position, så tror jeg på, at bæredygtighedsvinduet er vores vindue”, siger Eva Kruse til Information og fortsætter:

”Det er det her, modebranchen kan leve af på sigt. Jeg ville ikke messe det her så meget for branchen, hvis jeg ikke troede på, der var en forretning i det”.

Bæredygtighed forklædt i godt design
Alligevel mener hun, at det er vigtigt, at der stadig fokuseres på design og kvalitet, fordi et par bukser ikke udelukkende vil blive købt, fordi de er bæredygtige. Derfor skal der gives et alternativ til forbrugeren, der stadig er lækkert og fra de rigtige mærker.

<p>”Der er jo ikke nogen, der kommer til at købe et par bukser, fordi de er bæredygtige, hvis de sidder vildt dårligt på røven”. </p>

Eva Kruse, administrerende direktør i Danish Fashion Institute

”Der er jo ikke nogen, der kommer til at købe et par bukser, fordi de er bæredygtige, hvis de sidder vildt dårligt på røven”, siger hun til avisen.

Foruden at skabe gode eksportmuligheder ser Eva Kruse det også som en forpligtigelse for modebranchen at skabe bæredygtige løsninger. Når det kommer til den danske eksport, indtager tøj og sko en fjerdeplads, og det udgjorde ifølge Eksportrådet en omsætning på ca. 39 milliarder kroner i 2012. Selv om det globalt set er små tal, mener Eva Kruse alligevel, at Danmark bør gå forrest for at gøre verden til et mere bæredygtigt sted.

”Det må være et mål, at vi skal lave det, vi laver, med mindre påvirkning af planeten og mennesker”, siger hun.

En forurenet tekstilindustri
International tekstilindustri en af de mest forurenende, og tal fra WWF viser, at produktionen af et par cowboybukser kræver op mod 20.000 liter vand. Derfor vil Danish Fashion Institutes administrerende direktør have, at dansk mode skal gøre brug af mindre bomuld i de kommende tøjkollektioner.

”En milliard mennesker har ikke adgang til rent drikkevand. Måske var det en god idé, at de drak noget af det vand i stedet for”, siger Eva Kruse til Information, og henviser til, at produktionen af tøj flere steder også foregår under kritisable forhold.

Stort bæredygtigt potentiale for dansk mode
Hun ser et stort potentiale for bæredygtighed i den danske mode, hvor naturen og industrien åbner op for at gentænke den nuværende produktion.

”Vi har nogle naturressourcer, som vi måske tidligere har overset. Vi har for eksempel en kæmpe fødevareindustri, og alle affaldsprodukterne fra mejerierne og kornproduktionen kan man lave tekstiler af. Vi har masser af hav med masser af tang og alger. Måske kunne vi en dag blive selvforsynende på metervarer”, siger Eva Kruse.

Læs også: Topmøde om bæredygtig mode i København

Selvom flere danske tøjmærker har en bæredygtig produktion, er det alligevel ikke nok ifølge Eva Kruse, der håber på, at dansk mode i fremtiden kan markedsføres som bæredygtig. 

- SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup