Bæredygtighed er en cirkulær størrelse

Fokus var på genanvendelse, affald som en ressource og ikke mindst forskellige versioner af cirkulær økonomi og bæredygtighed, da Building Green holdt optakt til efterårets messe.

Genanvendelse er et vigtigt aspekt i fremtidens bæredygtighedsstrategier. Foto: State of Green.

09.09.2015

CSR.dk

Som optakt til årets Building Green-konference i Forum i slutningen af oktober afholdt det grønne erhvervsnetværk State of Green i sidste uge et morgenseminar om genbrug i byggeriet, meget passende med House of Green i Industriens Hus som fysisk ramme. CSR.dk var naturligvis med.

Læs også: Lene Espersen: Vi halter bagefter med det bæredygtige byggeri

Seminaret var bygget op om fire oplæg fra forskellige hjørner af miljøet, der adresserede hver sine pointer i forhold til genanvendelse og bæredygtighed i byggeriet. Oplægsholderne kom vidt omkring, og selvom de ikke var enige i alle underpunkter, så var der klare fællestræk.

Begreber som den cirkulære økonomi, livscyklusser, materialegenbrug og udnyttelse af affald som ressource – eller sågar den totale afskaffelse af konceptet affald – var dominerende, og dannede grobund for engagerede diskussioner imellem præsentationerne.

Specielt det cykliske element var et gennemgående tema. De danske produktionsvirksomheder både kan og skal blive bedre til at genanvende og udnytte materialer, og vurdere et produkts værdi ud fra dets livscyklus og genbrugspotentiale.

Vores opfattelse af affald – både som samfund og for den enkelte virksomheds vedkommende – bør ligeledes ændre sig i de kommende år. Står det til de fire oplægsholdere på det grønne seminar, så skal affald som begreb faktisk helst afskaffes fuldstændigt; i stedet skal vi betragte eksempelvis nedrivningsaffald fra bygge- og anlægsbranchen eller udtjente containere fra shippingindustrien som en ressource, der kan upcycles og skabe ny værdi.

Læs også: 'De gode penge ligger i bæredygtighed'

Et vigtig aspekt i den cirkulære økonomi, som alle fire præsentationer også påpegede, er de kommercielle perspektiver ved at indarbejde genanvendelse i forretningsstrategien.

Der er således penge at spare – specielt på lidt længere sigt – ved at recirkulere materialer og produkter i stedet for at kassere dem, og det gælder uanset branche, selvom det naturligvis kræver noget forberedelse for at strømligne processerne og få det nødvendige flow.

Bæredygtighed og genanvendelse vil være to af de store temaer på årets Building Green-messe, der løber af stablen i Forum den 28. og 29. oktober.

Læs en længere reportage fra seminaret i næste udgave af Erhvervsmagasinet CSR.

-AK

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

08.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København