Bæredygtig IT-strategi kan give luft i budgettet

Ifølge en frisk undersøgelse kan bæredygtige strategier for længere levetid af virksomhedens mobiltelefoner, tablets og bærbare computere give besparelser på 30 procent i gennemsnit.

En bæredygtig strategi for langtlevende mobile enheder kan give store besparelser for virksomheder, viser britisk undersøgelse..

30.01.2017

CSR.dk

Netop den økonomiske gevinst er vigtig i denne sammenhæng. Undersøgelsen viser således, at 42 procent finder det vigtigst at spare penge på indkøb af nye enheder, mens 38 procent mener, at det vigtigste argument for at indføre en bæredygtighedsstrategi er besparelser på udskiftning af batterier. Dog er bedre genbrug af it-enhederne også top of mind hos it-indkøberne i analysen (37 procent).

Langt størstedelen (95 procent) af virksomhederne har en bæredygtighedsstrategi på plads, og tilsvarende siger 97 procent af de adspurgte it-indkøbere, at længere levetid på mobile enheder er meget vigtigt for deres virksomhed.

På den baggrund konkluderer undersøgelsen, at de europæiske virksomheder er blevet mere bæredygtige, og at den grønne udvikling fortsætter. Den samme udvikling ser ud til at gælde i Danmark:

“De sidste 20 år har det absolutte flertal af IT-Branchens medlemmer designet deres produkter med fokus på bæredygtighed. Og de fleste af de danske virksomheder har de seneste år etableret bæredygtighedspolitikker, som både omfatter ansvar for vilkårene i forsyningskæden og forlængelse af produkternes levetid”, siger formand for IT-Branchens miljøudvalg, Hans Wendschlag, i en pressemeddelelse.

Han peger på, at virksomhederne i mange år har efterspurgt mere bæredygtige produkter. Det er bare ikke altid nok.

”Vi ser et stigende antal kunder, der sætter pris på branchens initiativer for at forlænge it-produkternes levetid. Men i sidste ende, når den endelige beslutning skal træffes, er produktprisen stadig den vigtigste faktor – desværre.”

De totale omkostninger er vigtige
Den udmelding møder opbakning fra IT-direktør hos Atea, Henrik Arndt. Her har man selv implementeret en bæredygtighedsstrategi, ligesom man har arbejdet med miljøcertificering de sidste fem-syv år.

”Hvis man står over for et valg mellem to bærbare, der performer lige godt, og den ene er mere miljøvenlig, vælger de fleste virksomheder den, der er bedst for miljøet. Men den endelige købsbeslutning træffes ud fra Total Cost of Ownership. De fleste betaler altså gerne lidt mere for et produkt, hvis det betaler sig over tid, fordi længere levetid, mindre strømforbrug og færre reparationer gør produktet mere økonomisk interessant”, siger han.

Læs også: WWF: Langsom rejse mod bæredygtige indkøb

Ifølge den danske IT-branche går danskerne op i miljø og bæredygtighed, men handler alligevel med prisen for øje. På den måde ligner de danske virksomheder i høj grad deres svenske naboer, hvor over 50 procent angiver, at besparelsen er vigtigst, mens 38 procent mener, at det mindskede CO2-udslip er det vigtigste argument for bæredygtig IT.

Undersøgelsen er baseret på IT-indkøbere i 1000 virksomheder i England, Frankrig, Spanien og Sverige, og er foretaget af Opinion Matters på vegne af Panasonic.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025CSR.dk

Eksperter advarer: Grøn fjernvarme er en illusion

06.06.2025CSR.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025CSR.dk

Komfort over klima: Virksomheder ignorerer klimaaftryk fra rejser

06.06.2025CSR.dk

Nyt liv til gamle biler: Toyota åbner europæisk genbrugsfabrik

05.06.2025CSR.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

04.06.2025CSR.dk

Organisationen bag klimamålenes guldstandard vil stramme kravene

02.06.2025CSR.dk

Naturen som juridisk person: En ny tilgang til miljøbeskyttelse

02.06.2025CSR.dk

Teknologivirksomhed planter nyt liv baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København