Arla møder fortsat modstand på deres netto-nul mælk

Den økologiske mælk fra Arla, der lover klimaneutralitet i produktionen, møder igen modstand. Denne gang er det de svenske forbrugere, der bider fra sig.

08.02.2022

CSR.dk

Den svenske forbrugerorganisationen Äkta varas kårer årligt den fødevare, som vildleder kunderne mest. I år gik prisen til mejerigiganten Arla for deres netto-nul mælk, som angiver at være klimaneutral. Det er mælken dog kun i kraft af CO2-kompensation som f.eks. klimakreditter. 6.862 svenskere satte deres kryds ved Arla, hvilket var tæt på en tredjedel af stemmerne.

Det er den vildledende grønne markedsføring, der gav udslaget. Det skriver Økologisk Nu.

”At kompensere for klimaet, som Arla gør med det her produkt, er godt, men at sige, at det er en form for nulsumsspil, fordi man planter træer et sted, er at gå alt for vidt, synes folk,” siger grundlægger af Äkta vara, Björn Bernhardson.

I efteråret 2021 langede den svenske forbrugerombudsmand ud efter samme kampagne, hvor man anklager Arla for ikke at kunne dokumentere påstandene i kampagnen. Der er endnu ikke faldet en endelig afgørelse i sagen.

Læs også: Mercedes næste mål for anklage om greenwashing

Også i Danmark har kampagnen mødt massiv modvind. Her var det Margarineforeningen der anlagde sag, men Arla fik dog medhold. Senere er sagen dog blevet sendt til Miljø- og Fødevareklagenævnet af blandt andre Forbrugerrådet Tænk.

Det særlige ved dette års kåring er, at det ikke er selve produktet der er vildledende, men derimod kommunikationen omkring produktets klimaaftryk. I Tyskland blev en lignende ’anti-pris’ givet til en ’klimaneutral kyllingefilet’.

Äkta vara oplyser, at det er en tydelig tendens, at et voksende antal af kandidaterne til prisen er indstillet, fordi forbrugerne mener, at der er tale om greenwashing.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart