Arla møder fortsat modstand på deres netto-nul mælk

Den økologiske mælk fra Arla, der lover klimaneutralitet i produktionen, møder igen modstand. Denne gang er det de svenske forbrugere, der bider fra sig.

08.02.2022

CSR.dk

Den svenske forbrugerorganisationen Äkta varas kårer årligt den fødevare, som vildleder kunderne mest. I år gik prisen til mejerigiganten Arla for deres netto-nul mælk, som angiver at være klimaneutral. Det er mælken dog kun i kraft af CO2-kompensation som f.eks. klimakreditter. 6.862 svenskere satte deres kryds ved Arla, hvilket var tæt på en tredjedel af stemmerne.

Det er den vildledende grønne markedsføring, der gav udslaget. Det skriver Økologisk Nu.

”At kompensere for klimaet, som Arla gør med det her produkt, er godt, men at sige, at det er en form for nulsumsspil, fordi man planter træer et sted, er at gå alt for vidt, synes folk,” siger grundlægger af Äkta vara, Björn Bernhardson.

I efteråret 2021 langede den svenske forbrugerombudsmand ud efter samme kampagne, hvor man anklager Arla for ikke at kunne dokumentere påstandene i kampagnen. Der er endnu ikke faldet en endelig afgørelse i sagen.

Læs også: Mercedes næste mål for anklage om greenwashing

Også i Danmark har kampagnen mødt massiv modvind. Her var det Margarineforeningen der anlagde sag, men Arla fik dog medhold. Senere er sagen dog blevet sendt til Miljø- og Fødevareklagenævnet af blandt andre Forbrugerrådet Tænk.

Det særlige ved dette års kåring er, at det ikke er selve produktet der er vildledende, men derimod kommunikationen omkring produktets klimaaftryk. I Tyskland blev en lignende ’anti-pris’ givet til en ’klimaneutral kyllingefilet’.

Äkta vara oplyser, at det er en tydelig tendens, at et voksende antal af kandidaterne til prisen er indstillet, fordi forbrugerne mener, at der er tale om greenwashing.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

12.11.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Hjælp de grønne retter på vej – en dialogguide til mødesælgere

11.11.20253H Law

Sponseret

Store bøder og en aktiv Forbrugerombudsmand: Er compliance med markedsføringen virkelig så vigtig?

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle