Arbejdsmiljø under forandring
Arbejdsmiljø er ikke kun noget med hæve-sænke-borde, massage og skærmbriller. Det skal ifølge den nye bog Forandring...
www.csr.dk/kommunikation
Arbejdsmiljø er ikke kun noget med hæve-sænke-borde, massage og skærmbriller. Det skal ifølge den nye bog Forandring...
12.03.2026CSR.dk
Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke
Salling Group A/S har accepteret at betale en bøde på 10 millioner kroner. Det sker, efter at Forbrugerombudsmanden i september 2025 politianmeldte selskabet for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-produktserie.
Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.
På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.
Dato
07.04.2026
Tid
09:30
Sted
JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V
Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.
Dato
08.04.2026
Tid
09:00
Sted
Online via Zoom
– How action leads to change
Dato
08.04.2026
Tid
09:00
Sted
Etisk Handel Danmark - København
Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.
Dato
08.04.2026
Tid
10:00
Sted
Amagerfælledvej 190, 2300 København S
Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!
Dato
09.04.2026
Tid
09:00
Sted
Online
Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.
Dato
09.04.2026
Tid
09:00
Sted
København
Udgiver
Copyright 2023