Arbejdsgivere presser syge medarbejdere på job

Selvom man er syg, tager mange stadig på arbejde. For chefen presser nogle gange medarbejdere til at møde frem, selvom de burde blive hjemme. En stigende tendens, viser erfaringer fra fagforening.

Mange føler sig presset på job trods sygdom, viser en ny Epinion-undersøgelse..

27.08.2015

CSR.dk

En ny undersøgelse fra Epinion viser, at mange medarbejdere føler sig presset til at tage på arbejde, selvom de er syge.

Blandt andet viser undersøgelsen, at 18 procent af HK/Privats medlemmer har oplevet, at blive presset på arbejde af deres arbejdsgiver, selvom de var syge.

Læs også: Seksuelle minoriteter oplever diskrimination på jobbet

Og det er genvejen til et dårligt arbejdsmiljø, mener næstformand i HK/Privat, Marianne Vind.

”Når man er uarbejdsdygtig, har man ret til at blive hjemme, og så skal chefen ikke presse dig til at tage på arbejde. Det gør det sværere at blive rask, og man risikerer at smitte kollegerne. Samtidig skaber det en kultur, hvor man mistænkeliggør medarbejderne og slet ikke viser tillid til dem”, siger hun ifølge Avisen.dk. 

Hos en anden fagforening, FOA, oplever man ligeledes en stigning i antallet af medlemmer, der føler sig presset til at arbejde trods snottede næser og varme pander.

”I løbet af det sidste års tid har vi fået langt flere meldinger om medlemmer, som føler sig presset til at tage på arbejde, selvom de er syge. Vi har endda eksempler på ledere, der presser medarbejdere til at bruge feriedage, når de er syge”, fortæller Charlotte Bredal, arbejdsmiljøkonsulent i FOA.

Hun oplever, at det er sparerunder, der gør medarbejderne bekymrede over deres jobsikkerhed.

Læs også: Hver fjerde har oplevet mobning på arbejdspladsen

Hos brancheorganisationen Dansk Erhverv mener chef for HR og Arbejdsmiljø, Rikke B. Ørum, at syge ansatte skal have ret til at være syge, men at det til tider kan være et vurderingsspørgsmål.

”Det er klart, at hvis man nyser, hoster og har blanke øjne, så skal man blive hjemme. Men i nogle tilfælde kan man godt gå på arbejde. Det handler om altid at afveje, om man er i stand til at arbejde, om man risikerer at smitte kollegerne, og om man egentlig bliver mere rask af at blive hjemme”, siger hun.

-JPN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

16.10.2026CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

16.10.2026Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus