Halvt så mange arbejdsulykker med betonelementer

Sikkerheden i elementbranchen er skærpet og derfor er antallet af arbejdsulykker halveret siden 2011. Det afslører nye tal fra Betonelement-Foreningen.

20.03.2018

CSR.dk

Der er sket et markant fald i antallet af ulykker i elementbranchen. I løbet af de sidste syv år er der sket en halvering af arbejdsulykker. Det viser seneste tal fra Betonelement-Foreningen.

”Det fald skyldes et stort fokus på at undgå arbejdsulykker i både produktionen, og når betonelementerne skal monteres på byggepladsen, ” siger branchedirektør for Dansk Beton hos Dansk Byggeri, Thomas Uhd.

I de seneste år er flere producenter gået ind i kampen for et mere sikkert arbejdsmiljø, tilføjer han. Og det har nu givet pote.

Læs også: Danske medarbejdere er blandt de allergladeste i verden

Spæncom er en af de betonvirksomheder, der har haft succes med at sænke antallet af ulykker. Siden 2014 har de reduceret antallet af ulykker med hele 90 procent. Et tal man hos Spæncom har arbejdet hårdt for med konkrete tiltag.

”Vi tænker sikkerhed ind i alt, hvad vi gør. Fra første dag en medarbejder starter hos os, er sikkerhed den primære dagsorden. Kollektivt er vi opmærksomme på hinandens adfærd og griber venligt men straks ind, hvis vi ser en opgaveløsning, som kan virke uforsvarlig,” siger Spæncoms miljø- og sikkerhedschef, Niels-Christian Rask.

Ingen ulykker i 2019
I Spæncom skal alle ansatte blandt andet gennemgå et sikkerhedskursus og får herefter tildelt et sikkerhedskørekort. Overtræder en medarbejder reglerne, bliver der givet et eller flere klip i det specielle kørekort. 

Derudover udfører den interne arbejdsmiljøafdeling uanmeldte besøg på arbejds- og byggepladser.

”Det foregår lidt på samme måde, som hvis Arbejdstilsynet kommer uanmeldt på besøg,” forklarer Niels-Christian Rask, der er sikker på, at det lave antal af ulykker skyldes den forebyggende indsats.

Læs også: Antallet af arbejdsskader kan reduceres

Og i elementbranchen er man enige om fortsat at optimere sikkerheden.

”Fremadrettet vil betonelementproducenterne samarbejde om at hæve barren endnu højere, så der sker endnu færre arbejdsulykker,” siger Thomas Uhd.

Målet er, at der i 2019 slet ikke skal være nogen arbejdsulykker.

- EST

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

04.03.2026CSR.dk

VELUX Gruppen indgår partnerskab med Habitat for Humanity

03.03.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

03.03.2026CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

25.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

20.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

19.02.2026CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

17.02.2026CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online