Antallet af arbejdsskader er alt for højt

Flere og flere danskere får smerter i kroppen eller døjer med psykiske problemer på grund af deres arbejde. Det viser tal fra ArbejdsmiljøNET, der nu vil gøre noget ved problemet.

Antallet af arbejdsskader er stigende. Så nu beordrer ministeren, Troels Lund Poulsen, at både regler og metoder skal kigges efter i sømmene. Også foreningen ArbejdsmiljøNET vil ved den årlige konference i maj diskutere fremtidens løsninger. Foto: Beskæftigelsesministeriet.

23.04.2018

CSR.dk

I løbet af de sidste fem år er antallet af danskere, der føler sig psykisk overbelastede som følge af arbejdet, steget med 17 procent. Og det går udover både medarbejdere og arbejdspladser, der betaler de personlige og økonomiske omkostninger ved et dårligt arbejdsmiljø. Det fastslår foreningen ArbejdsmiljøNET.

Læs også: Halvt så mange arbejdsulykker med betonelementer

”Det er svært at vide, hvad der helt præcist er årsagen til den meget triste udvikling, men det er noget, vi helt klart skal have rettet op på – og så hurtigt som muligt. Så vi arbejder fokuseret på, at vores medlemmer skal kunne lære af hinanden, dele deres hands-on erfaringer og få den sparring, som de ofte mangler på deres arbejdsplads”, siger Charlotte Breinholt, der er formand for foreningen ArbejdsmiljøNET, der vil tage problemet op ved sin årlige arbejdsmiljøkonference den 14. maj.

Og i sidste ende koster arbejdsgenerne statskassen dyrt.

Konference skal forebygge arbejdsskader
Den kedelige udvikling har også fået beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) op af stolen. Regeringen har nedsat en ekspertgruppe, som skal se kritisk på arbejdsforholdene og ikke mindst arbejdsmiljøreglerne. Og det glæder foreningen, der er af den overbevisning, at den negative kurve afspejler en mangel på viden på området. 

”Et godt og givende arbejdsmiljø skal prioriteres, og det kan jo helt lavpraktisk ses på bundlinjen, når ens medarbejdere har det godt. Derfor er det vigtigt at lære af de dygtigste, at få delt viden på området og at gøre et godt arbejdsmiljø til et selvstændigt mål. Men den politiske opbakning er også helt afgørende, så reglerne på området er så gode som muligt”, siger Charlotte Breinholt.

Ministeren selv er første mand på podiet, når ArbejdsmiljøNETs konference går i luften i næste måned. Det skal lægge an til en vigtig debat om fremtidens arbejdsmiljø. Og Charlotte Breinholt håber, at det vil give medarbejdere og arbejdsgivere mere viden på området.

Læs også: Her er vinderne af Årets Arbejdsmiljø 2018

En af foreningens hovedopgaver er at videreformidle og informere nyeste forskning angående arbejdsmiljø. Og til konferencen vil en ny undersøgelse fra Sverige præsenteres. Her anmeldes cirka halvt så mange arbejdsulykker som i Danmark indenfor bygge- og anlægsbranchen. Og det håber ArbejdsmiljøNET at danske virksomheder kan lade sig inspirere af.

ArbejdsmiljøNETs årskonference finder sted i Kolding d. 14. til 16. maj.

- EST

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.10.2025BSR

Sponseret

Stakeholder Engagement in a Changing Business Landscape

13.10.2025CSR.dk

Trivsel er også et spørgsmål om konkurrenceevne

13.10.2025CSR.dk

Løngabet vokser: For andet år i streg stiger lønforskellen på mænd og kvinder

13.10.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Medarbejdertrivsel – nøglen til en bæredygtig og produktiv arbejdsplads

10.10.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Trivsel som konkurrencekraft

03.10.2025Valified

Sponseret

Private label, små oplag, stor ESG-effekt: soSouvenirs formel for fremtiden

29.09.2025Byggeriets Samfundsansvar

Sponseret

Byggeriets Samfundsansvar bygger trivsel på Bornholm og bredt i byggeriet med ny bevilling fra Velliv Foreningen

26.09.2025CSR.dk

No Music For Genocide: Hundredvis af kunstnere i fælles boykot af Israel

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: Buildings

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the building sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

15.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup