Amerikansk øl-gigant: Partnerskaber er nøglen til at nå CSR-mål

Kun gennem samarbejde og strategiske partnerskaber kan virksomheder mindske deres aftryk, mener bæredygtighedschef i USA’s næststørste ølbryggeri, MillerCoors.

MillerCoors har indgået et offentligt-privat samarbejde med U.S. Department of Agriculture for at hjælpe sine byg- og humleleverandører med at få et bedre og mere miljøvenligt landbrug. Arkivfoto. .

01.06.2017

CSR.dk

Når man som virksomhed vil reducere sit aftryk, på den verden vi lever i, nytter det ikke noget at arbejde alene. Det mener Marco Ugarte, der er bæredygtighedschef i USA’s næststørste ølbryggeri, MillerCoors.

”Vores CSR-mål har en vigtig betydning. Og den eneste måde hvorpå vi kan nå dem, er gennem partnerskaber med andre organisationer”, siger Marco Ugarte til Enviromental Leader.

Læs også: Amerikansk ngo bliver til virksomhed: "Vi kan hjælpe flere på den måde"

Bæredygtighedschefen er for nylig blevet interviewet af mediet Enviromental Leader om MillerCoors strategi og ideologi, når det handler om at sætte og nå bæredygtighedsmål. Og her spiller partnerskaber en stor rolle.

Et eksempel er ølbryggeriets vandforbrug, som er noget af det, der hos MIllerCoors står øverst på listen over klimamål og aftryk, der skal reduceres. For af alle de millioner liter vand, der bliver brugt til at producere MillerCoors’ øl, står virksomheden reelt set kun for ti procent af forbruget. De resterende 90 procent bliver brugt i landbruget til dyrkningen af den korn, der skal bruges. Det er derfor her, det er vigtigst at sætte ind, og det skal andre organisationer hjælpe med.  

Sænket vandforbrug gennem partnerskaber
MillerCoors har et partnerskab med Natural Ressource Conservation Service (NRCS) under det amerikanske landbrugsministerium, U.S. Department of Agriculture.

NRCS tilbyder hjælp til landmænd ved at rådgive dem om de bedste og mest miljøvenlige landbrugspraksisser. De analyserer landbruget og er med i hele processen, så de i slutningen af sæsonen kan måle på, hvor meget de ændrede praksisser, har betydet for vandkvaliteten og –kvantiteten.

Virksomheder som MillerCoors, der har et offentligt-privat partnerskab med NRCS, er med støtten med til at bygge et sikkerhedsnet for de landbrug, der bruger NRCS.

Læs også: Erhvervsfremstød vil styrke dansk-svensk bæredygtighedsposition

Marco Ugarte vil tale mere om kompleksiteten i forbruget af ressourcer som vand og hvordan man gennem partnerskaber kan løse nogle af udfordringerne ved Enviromental Leader Conference i Denver i næste uge.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.02.2026CSR.dk

Schweiz overhaler Danmark som verdensmester i økologi

09.02.2026CSR.dk

Mærsk dropper ESG-bonusser til ledere

09.02.2026CSR.dk

Økologiske varer bliver våben i supermarkedernes kamp om kunder

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online