Alle skal have del i fordelene ved globalisering

På Folkemødets første dag, fandt CSR.dk overraskende enighed om hvad der er vigtigt for samfundet og virksomhederne, om hvad der skal til i modebranchen. Der blev også plads til en mindre opsang til os alle fra Dansk Erhvervs Morten Lehmann.

Hele den danske model var enige om fordelene ved den danske model, da Danmarks fremtid var på dagsordenen hos DI..

16.06.2017

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Under høj sol og duften fra foodtrucks tegnede der sig et mønster på Folkemødets dag 1: Alle er tilsyneladende enige om modellen og de store linjer i løsningerne. De er ikke engang sure på hinanden. I stedet taler de om at samarbejde er det, der skal til.

Er der slet ikke nogen, der er uenige?
Først var det til DI's debat om Danmarks fremtid. Et tungt panel: direktør i DI Karsten Dybvad, Dansk Metals Formand, Claus Jensen, Mads Nipper fra Grundfos, Flemming Besenbacher fra Carlsbergs bestyrelse og diverse regeringsråd, og udenrigsministeren Anders Samuelsen. Hvad skulle Danmark gøre, i en verden med globaliseringsmodstand og manglende lederskab? 

"Den største trussel mod dansk økonomi er at danskerne mister troen på at globalisering er til fordel for dem. Det sker hvis man oplever, at man ikke får del i gevinsten,” sagde Karsten Dybvad. 

"Vi skal sørge for at holde fast i et åbent samfund med masser af frihandel,” sagde fagforeningsmanden Claus Jensen fra Dansk Metal. ”Samtidig med at vi bliver ved med at sørge for, at alle får del i velstandsvæksten. Det er det, der adskiller os fra f.eks. USA og UK og de udfordringer de har der.”

”Uddannelse, fordeling og balance er afgørende for et stabilt samfund og dermed også for virksomhederne. Til gengæld skal vi så blive bedre til at tage ansvar ude i verden. Det kommer alle til gode, hvis vi skaber værdige jobs i resten af verden,” sagde Mads Nipper.

Og virksomhederne bad ikke om skattelettelser og færre administrative byrder, som man ellers kunne forestille sig. Deres bekymring ligger i truslen mod den danske samfundsmodel og den stabilitet den giver, så det vigtigste er, at der investeres massivt i uddannelse på alle niveauer, at der ikke lægges forhindringer i vejen for at ansætte udenlandsk arbejdskraft og at Danmark er bannerfører for samhandel og samarbejde med verden omkring os.

Nej, det er ikke godt nok, men…
Og så var det modebranchen. Hvor DIEH og Mellemfolkeligt Samvirke havde kaldt til debat om ansvarlighed i klædeskabet. Branchefolk, virksomhed, NGO, erhvervsorganisation, politikere var igen enige om de store linjer: der er virksomheder, som fortjener stor ros for de mange ting, de allerede gør, men der er lang vej igen og målet kan kun nås med samarbejde.

Fra venstre: Mia Møgelgaard, Sustainability Manager hos H&M i Danmark, Troels Børrild fra Mellemfolkeligt Samvirke, Morten Lehman, CSR-chef i Dansk Erhverv, Jonas Eder-Hansen fra Danish Fashion Institute, Kirsten Brosbøl, medlem af Folketinget for Socialdemokratiet, Michael Aastrup Jensen, medlem af Folketinget for Venstre og Mette Boye, direktør i DIEH. .

Den lange vej igen blev fremhævet af Mellemfolkeligt Samvirkes Troels Børrild, med henvisning til Pulse-rapporten, der blev udgivet i forbindelse med Copenhagen Fashion Summit i maj, sagde:

”Branchen er på 32 ud af 100, hvor 100 er det som er holdbart. De store virksomheder skal gøre meget mere for at skabe egentlig forandring så f.eks. medarbejderne i produktionen kan få en løn de kan leve af.”

Venstres Michael Aastrup mente ikke, at politikerne skulle gøre noget før forbrugerne var begyndt at tage ansvar. H&M’s Mia Møgelgaards kommentar til det var, at så kom vi til at vente længe, og det kan vi ikke. Dertil er udfordringen for stor.

Samarbejde og færre tæsk
Dansk Erhvervs Morten Lehmann får sidste ord i historien. Det bliver lidt langt, men han opsummerede – til stor applaus – hvad udfordringen er, ikke bare i modebranchen men for CSR i almindelighed:

”Hvorfor er det så svært, hvorfor er der ikke flere, som gør det bedre? Det er fordi det er virkelig komplekst at skabe forandring, som betyder noget. Virksomhederne skal blive bedre til at fortælle ærligt om deres indsats og resultater og hvordan deres konkurrencesituation påvirker indsatsen. Til gengæld skal der også gøres op med, at dem der gør mest og fortæller ærligt, også er dem der får flest tæsk. Det helt grundlæggende er, at der skal meget mere samarbejde til, og det kræver at alle – især virksomhederne – finder ud af, hvad de ikke skal konkurrere på og samarbejder om resten. Det er den eneste måde.” 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn