Al Gore kommer til Skjern

Den tidligere amerikanske vicepræsident og klimadagsordensætter Al Gore taler ved en konference i Skjern 27. oktober.

21.05.2014

CSR.dk

En af verdens mest eftertragtede foredragsholdere, den tidligere vicepræsident under Bill Clinton og en af frontfigurerne i den globale klimadebat, Al Gore, gæster Skjern Kulturcenter den 27. oktober.

Al Gore, som Time Magazine har kaldt ”Forretningsmanden, der vil ændre verden”, er inviteret af Ringkøbing-Skjern Kommune. På konferencen vil Al Gore tale ud fra sin nye bog ”The Future”, hvor han identificerer de kræfter, der vil forme vores fremtidige verden.

”Vi tager Al Gores besøg i Skjern som en stor gestus til kommunens indsats for at reducere anvendelsen af fossile brændstoffer og dermed reducere udledningen af CO2. Vi har i kommunen en ambitiøs vision om at blive 100 procent selvforsynende med vedvarende energi i 2020. Vi formulerede visionen i 2007 og er nu halvvejs med vores målsætning. Al Gores besøg er på den måde med til at sætte fokus på det store arbejde, der gøres for at realisere visionen”, siger borgmester i Ringkøbing-Skjern Kommune, Iver Enevoldsen.

Besøget bliver ifølge Ringkøbing-Skjern Kommunes hjemmeside Al Gores eneste stop i Danmark i denne omgang. Den tidligere vicepræsident gæstede også Danmark i 2011, hvor han var hovedtaler på den første CSR Awards i Sønderborg.   

Ringkøbing-Skjern Kommune har siden 2011 været selvforsynende med elektricitet og er i dag som område eksportør af vindenergi.

- JKK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

12.11.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Hjælp de grønne retter på vej – en dialogguide til mødesælgere

11.11.20253H Law

Sponseret

Store bøder og en aktiv Forbrugerombudsmand: Er compliance med markedsføringen virkelig så vigtig?

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

23.09.2025CSR.dk

Bureau lukker hjemmesider efter påtale: Solgte mærker uden substans til virksomheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle