Advarsler om greenwashing kommer på Danish Crowns produkter

Danmarks grønne NGO’er er utilfredse med Danish Crowns kampagne om klimakontrollerede svin. For en måned siden ledte det til en stævning fra en række grønne foreninger. Nu øger Greenpeace indsatsen og kommer greenwashing-advarsler på svinekødspakkerne i supermarkedet.

Det er i særdeleshed Danish Crowns brug af ordet ”klimakontrolleret”, der har skabt forargelse. Foto: Jonas Ahm/Greenpeace.

29.06.2021

CSR.dk

”Ukontrolleret klimasvineri”. Ordene pryder nu forsiden af pakker med svinekød fra Danish Crown på tværs af hele landet. Det er miljøorganisationen Greenpeace, der har været på spil for at advare de danske forbrugere mod, hvad de betegner som greenwashing. Det skriver Effektivt Landbrug.

Læs også: Danmarks første klimaretssag på vej

”Danish Crown holder forbrugerne for nar, når de vildleder os til at tro, at deres svinekød belaster klimaet mindre end andet svinekød. Det har de ikke skyggen af dokumentation for, og derfor skrider vi nu til handling og ommærker deres varer, så forbrugerne vil blive mødt med retvisende klimakommunikation om Danish Crowns svinekød”, siger Kristine Clement, som er kampagneleder for landbrug og skov hos Greenpeace, i en skriftlig kommentar.

Udover ”Ukontrolleret klimasvineri” lyder mærkaterne også ”Advarsel: Greenwashing!” samt ”Danish Crown holder dig for nar”.

Indsats fra alle sider
Greenpeaces advarsel er ikke det første forsøg på at få Danish Crown til at trække deres kampagne tilbage. Tidligere på måneden klagede NGO’en til Forbrugerombudsmanden, da budskaberne ifølge foreningen er vildledende og i konflikt med markedsføringsloven.

Samtidig valgte Klimabevægelsen i Danmark, der er en paraply paraplyorganisation for en række klimagrupperinger heriblandt Den Grønne Studenterbevægelse, og Dansk Vegetarisk Forening at give Danish Crown et ultimatum: Enten trak de kampagnen tilbage – ellers ville organisationerne sagsøge Danish Crown for brud på markedsføringsloven. Det ledte til en stævning tidligere på måneden, da Danish Crown nægtede at rette kampagnen til.

Læs også: Danish Crown: "Kampagnen er rimelig robust"

“Vi tror på, at vores kampagne er et stærkt program, som bygger på det, vores landmænd gør på gårdene. Det kommer vi til at fortsætte med. Skal noget igennem en retssag, så må vi kigge på det og finde ud af, hvad der er op og ned. Det vigtigste er, at forbrugeren får tydelighed”, udtalte Danish Crowns kommunikationsdirektør, Astrid Gade Nielsen, dengang til Børsen Bæredygtig

En kraftig opfordring
Det er i særdeleshed Danish Crowns brug af ordet ”klimakontrolleret”, der har skabt forargelse. NGO’erne mener nemlig ikke, at slagterigiganten reelt holder kontrol med landmændenes klimaindsats. Ligeledes er dokumentationen for Danish Crowns klimasuccesser mangelfuld, forklarer de.

"I Den Grønne Studenterbevægelse kæmper vi for et nyt, klimavenligt landbrug. Men det er ikke muligt, så længe at landbrugs- og fødevaregiganter får lov til at bruge mange, mange millioner på at mislede befolkningen til at tro, at deres produkter er klimavenlige", forklarede Mette Susgaard, der er talsperson for Den Grønne Studenterbevægelse, i forbindelse med stævningen.

Læs også: Gennemsigtighed redder virksomhed igennem loyalitetskrise

Tilbage hos Greenpeace håber man stadig, at en voldsommere protest kan få Danish Crown til at trække kampagnen tilbage: ”Vi opfordrer Danish Crown til omgående at stoppe den vildledende mærkning, og supermarkederne til at stoppe med at føre de mærkede produkter”, siger Kristine Clement.

Men som minimum ønsker foreningen at ”give [de danske forbrugere] et retvisende billede af produkterne”.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark