26 topledere: Danmarks næste regering skal have fokus på Verdensmålene

Verdensmål og bæredygtighed bør få en nøglerolle i næste regeringsgrundlag. Sådan lyder opfordringen fra 26 direktører, bestyrelsesformænd og professorer i en kronik.

FN's 17 verdenmål skal være en central del af det nye regeringsgrundlag, lyder det fra 26 topledere i en kronik. Foto. un.org..

25.04.2019

CSR.dk

De 26 topfolk

  • Peder Tuborgh, CEO, Arla Foods Amba
  • Bjarke Ingels, Founding Partner, BIG
  • Flemming Besenbacher, Formand, Carlsbergfondet
  • Kim Fausing, CEO, Danfoss A/S
  • Jais Valeur, CEO, Danish Crown
  • Thomas Bustrup, COO, DI
  • Birgitte Qvist-Sørensen, Generalsekretær, Folkekirkens Nødhjælp
  • Annemarie Meisling, Formand og direktør, Global Compact Danmark/Chr. Hansen
  • Mads Nipper, CEO, Grundfos
  • Thomas Hofman-Bang, Adm. direktør, Industriens Fond
  • Connie Hedegaard, Formand, KR Foundation
  • Katherine Richardson, Professor, Københavns Universitet
  • Gitte Aabo, CEO, Leo Pharma A/S
  • Peder Holk Nielsen, CEO, Novozymes
  • Michael Rasmussen, Koncernchef, Nykredit
  • Torben Möger Pedersen, Adm. direktør, Pension Danmark
  • Jens-Peter Saul, CEO, Rambøll Gruppen A/S
  • Jens Birgersson, CEO, Rockwool A/S
  • Anders Ladekarl, Generalsekretær, Røde Kors
  • Thorkil Sonne, Formand, Rådet for Samfundsansvar og Verdensmål
  • Lise Kingo, CEO, Global Compact
  • Camilla Brückner, Direktør, UNDP
  • David Briggs, CEO, Velux A/S
  • Anders Runevad, CEO, Vestas A/S
  • Henrik Poulsen, CEO, Ørsted A/S
  • Steen Hildebrandt, Professer, Århus Universitet

Private virksomheder, NGO’er, forskere og organisationer har taget verdensmålene til sig, og mange ser dem som et nyt grundvilkår. Virksomheder formulerer nye visioner og sætter ambitiøse og forpligtende mål for en mere bæredygtig verden. Det inspirerer til innovation, partnerskaber, nye teknologiske løsninger og styrket konkurrencekraft.

Men hvis verdensmålene skal nås inden 2030, kræver det mere end handling fra forbrugere og virksomheder, men også systemiske løsninger på meget komplekse udfordringer. Derfor har virksomheder i høj grad brug for politisk opbakning, skrives der i kronikken.

Folketingsvalg lige rundt om hjørnet
De 26 topledere forklarer, at det kommende folketingsvalg er en god mulighed for at lægge nogle ambitiøse klimastrategier for Danmark.

”Derfor opfordrer vi til, at verdensmålene for bæredygtig udvikling skrives ind som en central del af det næste regeringsgrundlag. Lad os sammen have mod og vilje til at formulere en ambitiøs vision for, hvordan Danmark – både hjemme og ude i verden - kan skabe forandringer, der begrænser brugen af ressourcer og reducerer klimapåvirkningen - og samtidig skaber social og økonomisk vækst”, står der i kronikken fra DI Business.

Læs også: Højere forbrug og mere CO2 fra energi i Danmark og verden i 2018

De 26 topledere er alle medlemmer af DI’s og Global Compacts SDG High Level Advisory Board. Kronikken kan læses her.

- SDN

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

29.05.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online