26 topledere: Danmarks næste regering skal have fokus på Verdensmålene

Verdensmål og bæredygtighed bør få en nøglerolle i næste regeringsgrundlag. Sådan lyder opfordringen fra 26 direktører, bestyrelsesformænd og professorer i en kronik.

FN's 17 verdenmål skal være en central del af det nye regeringsgrundlag, lyder det fra 26 topledere i en kronik. Foto. un.org..

25.04.2019

CSR.dk

De 26 topfolk

  • Peder Tuborgh, CEO, Arla Foods Amba
  • Bjarke Ingels, Founding Partner, BIG
  • Flemming Besenbacher, Formand, Carlsbergfondet
  • Kim Fausing, CEO, Danfoss A/S
  • Jais Valeur, CEO, Danish Crown
  • Thomas Bustrup, COO, DI
  • Birgitte Qvist-Sørensen, Generalsekretær, Folkekirkens Nødhjælp
  • Annemarie Meisling, Formand og direktør, Global Compact Danmark/Chr. Hansen
  • Mads Nipper, CEO, Grundfos
  • Thomas Hofman-Bang, Adm. direktør, Industriens Fond
  • Connie Hedegaard, Formand, KR Foundation
  • Katherine Richardson, Professor, Københavns Universitet
  • Gitte Aabo, CEO, Leo Pharma A/S
  • Peder Holk Nielsen, CEO, Novozymes
  • Michael Rasmussen, Koncernchef, Nykredit
  • Torben Möger Pedersen, Adm. direktør, Pension Danmark
  • Jens-Peter Saul, CEO, Rambøll Gruppen A/S
  • Jens Birgersson, CEO, Rockwool A/S
  • Anders Ladekarl, Generalsekretær, Røde Kors
  • Thorkil Sonne, Formand, Rådet for Samfundsansvar og Verdensmål
  • Lise Kingo, CEO, Global Compact
  • Camilla Brückner, Direktør, UNDP
  • David Briggs, CEO, Velux A/S
  • Anders Runevad, CEO, Vestas A/S
  • Henrik Poulsen, CEO, Ørsted A/S
  • Steen Hildebrandt, Professer, Århus Universitet

Private virksomheder, NGO’er, forskere og organisationer har taget verdensmålene til sig, og mange ser dem som et nyt grundvilkår. Virksomheder formulerer nye visioner og sætter ambitiøse og forpligtende mål for en mere bæredygtig verden. Det inspirerer til innovation, partnerskaber, nye teknologiske løsninger og styrket konkurrencekraft.

Men hvis verdensmålene skal nås inden 2030, kræver det mere end handling fra forbrugere og virksomheder, men også systemiske løsninger på meget komplekse udfordringer. Derfor har virksomheder i høj grad brug for politisk opbakning, skrives der i kronikken.

Folketingsvalg lige rundt om hjørnet
De 26 topledere forklarer, at det kommende folketingsvalg er en god mulighed for at lægge nogle ambitiøse klimastrategier for Danmark.

”Derfor opfordrer vi til, at verdensmålene for bæredygtig udvikling skrives ind som en central del af det næste regeringsgrundlag. Lad os sammen have mod og vilje til at formulere en ambitiøs vision for, hvordan Danmark – både hjemme og ude i verden - kan skabe forandringer, der begrænser brugen af ressourcer og reducerer klimapåvirkningen - og samtidig skaber social og økonomisk vækst”, står der i kronikken fra DI Business.

Læs også: Højere forbrug og mere CO2 fra energi i Danmark og verden i 2018

De 26 topledere er alle medlemmer af DI’s og Global Compacts SDG High Level Advisory Board. Kronikken kan læses her.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

03.02.2026CSR.dk

Danske topøkonomer lancerer ny tænketank med fokus på klima og økonomi

03.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dobbelt Væsentlige Samtaler Værktøjer Bæredygtige Bundlinjer

02.02.2026CSR.dk

Svenske CO2 projekter rammer samme stopklods som i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Flere end én million træer på vej: København rejser mere skov uden for byen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense