21 millioner arbejder som slaver

Moderne slaveri er stadig udbredt over store dele af verden, viser en ny global undersøgelse fra Deloitte i USA. Og i Danmark kan vi let komme at bidrage til slaveriet, uden at vide det.

17.11.2015

CSR.dk

Selv om de slavelignende forhold primært eksisterer i den fattige del af verden, kan vi i Danmark let komme at bidrage til slaveriet, uden at vide det, vurderer Helena Barton, partner i Deloitte. .

Børnesoldater, menneskehandel, prostituerede og indespærrede fabriksarbejdere. Moderne slaveri lever stadig i bedste velgående i store dele af verden, og antallet af slaver vokser. Det viser en ny global undersøgelse fra Deloitte i USA.

Læs også: Nyt værktøj kan styre risiko for tvangsarbejde

”Moderne slaveri er på mange måder stadig et overset fænomen. Vi har efterhånden fået opmærksomhed på børnearbejde, kvindehandel og tvungen prostitution. Men faktisk viser nye undersøgelser, at titusinder af mennesker lever indespærret på fabrikker. Her arbejder de op til 20 timer i døgnet uden mulighed for at slippe væk”, siger partner i Deloitte Helena Barton, der rådgiver virksomheder om ansvarlighed og etik.

Ifølge Deloitte viser de seneste estimater, at op mod 21 millioner mennesker lever og arbejder under slavelignende forhold. Og hvert år tjener de samlet over 150 milliarder dollars til deres bagmænd.”

Top 10 lande, hvor moderne slaveri er udbredt

1. Mauretanien

2. Usbekistan

3. Haiti

4. Qatar

5. Indien

6. Pakistan

7. Den Demokratiske Republik Congo

8. Sudan

9. Syrien

10. Den Centralafrikanske Republik

Kilde: Global Slavery Index

Menneskehandel er den hurtigst voksende illegale industri i verden. Selvsagt er problemet størst i de lande, der har den svageste politiske og retslige infrastruktur. Det er også grunden til, at det er så ekstremt svært at komme til livs”, siger Helena Barton.

Danskerne kan bidrage til slaveriet
Selv om de slavelignende forhold primært eksisterer i den fattige del af verden, kan vi i Danmark let komme at bidrage til slaveriet, uden at vide det, vurderer Helena Barton:

”Globale virksomheder har ofte et finmasket net af underleverandører spredt ud over hele verden. På trods af formelle kontrakter og opfølgende kontrolbesøg kan uetiske arbejdsforhold være svære at opdage. Dermed kan varer produceret af slaver eller børnearbejdere meget let ende i danskernes indkøbskurve. Det ville faktisk være utopisk at tro, at de ikke gør det”, siger hun.

Læs også: Tvangsarbejde i leverandørkæden kan bekæmpes i skyen

Rapporten ”The Freedom Ecosystem” er lavet af Deloitte i samarbejde med organisationen Free The Slaves. Den er baseret på en lang række interviews samt tilgængelig statistik om moderne slaveri fra alle dele af verden.

-SSM

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.03.2026CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

27.03.2026Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Kvinderne sætter kurs mod VVS-branche

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Regenerativt landbrug i Sui River-området afsluttet med succes

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København