104 virksomheder tilslutter sig Bloombergs ligestillingsindeks

Over 100 virksomheder har nu tilsluttet sig Bloombergs ligestillingsindeks, der bl.a. skal hjælpe investorer med at sammenligne virksomheders forpligtelser til ligestilling mellem mænd og kvinder.

Prioriterer man ligestilling og respekt for det enkelte individ, bliver man også bedre til at imødekomme de globale brugeres behov, lyder det fra Fabrizio Freda, adm. direktør for The Estée Lauder Companies, til sustainablebrands.com. Arkivfoto..

30.01.2018

CSR.dk

Over 100 virksomheder fordelt på over 24 lande og 10 sektorer har for nylig tilmeldt sig Bloombergs indledende ligestillingsindeks, Gender-Equality Index (GEI), der måler ligestilling mellem kønnene over intern virksomhedsstatistik, medarbejderpolitikker, ekstern støtte og engagement og kønsbevidste produkttilbud.

Det nye indeks skal supplere Bloombergs eksisterende ESG-tilbud, og hjælpe investorer med at sammenligne virksomhedernes forpligtelser til ligestilling mellem mænd og kvinder på tværs af brancher:

”Flere data og større gennemsigtighed vil gøre det muligt for investorer at træffe bedre beslutninger og hjælpe virksomheder med at forstå deres egne fremskridt i retning af ligestilling mellem mænd og kvinder”, siger Kiersten Barnet, vicedirektør i Bloomberg.

Ifølge data fra dette års GEI-virksomheder, herunder Estée Lauder, Schneider Electric og Bank of America, besidder kvinder 26 procent af  ledende stillinger og 19 procent af direktørposterne.

Læs også: I Australien sælger de ligestillingsobligationer

Flere kvinder med ledende stillinger
Ifølge data fra Bloomberg er antallet af kvinder med ledende stillinger steget 33,5 procent fra 2014 til 2016. Derudover er 65 procent af medlemmerne af indekset på vej til, eller er allerede, at blive medlem af organisationer, der er fortalere for ligestilling:

”Ligestilling og respekt for hver enkelt person er helt integreret i vores virksomhedsværdier. Vores inkluderende kultur opfordrer os til at forsvare, være åbne og anerkende medarbejdernes individualitet, som er med til at hæve vores kollektive kreativitet og innovation På dem måde kan vi bedre imødekomme vores globale forbrugeres behov gennem vores produkter og high-touch service”, siger Fabrizio Freda, adm. direktør for The Estée Lauder Companies, til sustainablebrands.com.

Også hos Bank of America forsøger man at leve op til Bloombergs indeks:

”I vores virksomhed udgør kvinder mere end 50 procent af vores globale arbejdsstyrke, over 40 procent af vores globale ledelse og over 35 procent af vores bestyrelse – det er med til at gøre os til en stærk virksomhed”, siger Sheri Bronstein, Global HR Executive hos Bank of America, til sustainablebrands.com.

Læs også: Virksomheder tager mere socialt ansvar - og det vil de blive ved med

Lederskaber skal hjælpe med at forny og navigere
Ifølge Peter T. Grauer, der er formand for Bloomberg, har man valgt at optage de i alt 104 virksomheder på GEI-indekset for 2018 grundet deres bestræbelser på at skabe arbejdsmiljøer, der understøtter ligestilling mellem mænd og kvinder inden for en bred vifte af brancher:

"Deres lederskab er et vigtigt eksempel, der kan hjælpe alle organisationer med at forny og navigere i den voksende efterspørgsel efter forskellige og mere rummelige arbejdspladser”, siger han til sustainablebrands.com.

Den sektorneutrale Bloomberg GEI følger frigivelsen af Bloomberg Financial Services Gender Equality Index (BFGEI), der blev lanceret i 2016. 2017 BFGEI omfattede 52 finansielle virksomheder med hovedsæde i 17 lande og regioner.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

17.09.2026Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København