”Ingen kan gøre det alene”

FN’s udviklingsmål er en enorm og kompleks dagsorden, som kræver engagement fra alle lag i samfundet. Partnerskaber mellem virksomheder, erhvervsorganisationer, myndigheder og NGO’er er centralt i den sammenhæng. To parter i et sådant fællesskab taler her om baggrunden for netop det.

Brede partnerskaber er et vigtigt element i at opfylde FN's verdensmål, mener afsenderne af fælles indlæg om netop SDG'erne..

15.06.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

At opfyldelsen af målsætningerne samtidig er en monumental opgave, hersker der ikke mange meninger om. Det sidste af selve målene handler således om partnerskaber, der kan understøtte arbejdet med at opfylde agendaen frem mod 2030, som er den officielle skæringsdato.

Netop vigtigheden af partnerskaber i denne sammenhæng er der også en bred vifte af aktører, der har fået øjnene op for her i landet. I slutningen af april stod en koalition bestående af sekretariatsleder for 92-gruppen, Troels Dam Christensen, Head of Global Sustainability for Novozymes, Claus Stig Pedersen, Chief Resilience Officer i Vejle Kommune, Jonas Kroustrup, formand for Globalt Fokus, Laust Gregersen, næstformand i LO, Nanna Højlund og CSR-chef i Dansk Erhverv, Morten Lehmann, bag et fælles indlæg på Altinget, hvor de betoner det essentielle i samarbejde i forhold til at nå målene.

"Virksomheder som vores en kæmpe rolle, når det kommer til at informere myndighederne om de teknologiske muligheder", siger Claus Stig Pedersen. Foto: Novozymes.

Virksomhederne skal fortælle, hvad der er muligt
Men hvorfor er det egentlig vigtigt for en organisation at gå med i en udmelding som ovennævnte? Det har CSR.dk spurgt to af afsenderne om.

”Først og fremmest er SDG’erne en utrolig vigtig agenda for hele verden, herunder Danmark. Målene peger på nogle store og komplekse behov, som ingen kan løfte alene, og her spiller en virksomhed som vores en kæmpe rolle, når det kommer til at informere myndighederne om de teknologiske muligheder og lade de ansvarlige vide, hvad der er muligt”, fortæller Claus Stig Pedersen fra Novozymes.

Både biotekindustrien og andre brancher bør tage del i dette fælles mål, mener Claus Stig Pedersen, med baggrund i den aktuelle tendens, der breder sig.

”Alle vil gerne have et mere bæredygtigt samfund, og det giver nogle attraktive muligheder. Derfor bør vi være højrøstede omkring vores arbejde på området, og gå forrest ved at lytte, samarbejde og inddrage partnere. Vi ser generelt en stigende forståelse for hele den her problemstilling, selvom arbejdet bestemt ikke er problemfrit. Men det skal vi nok finde ud af”, siger han.

Flere ville være med
Hos Dansk Erhverv er Morten Lehmann, der tidligere har debatteret emnet her på sitet, meget enig i den udlægning, ligesom han ikke er i tvivl om den forretningsmæssige side af sagen, eller hans organisations rolle.

"Vi kan jo se, at det er noget der bliver bidt mærke i, når virksomheder engagerer sig og støtter op om budskaber som SDG'erne", siger Morten Lehmann. Foto: Dansk Erhverv.

”Vi skal bære brobyggere og vise, at der ikke er nogen modsætning mellem civilsamfund og erhvervsliv i denne her sammenhæng. Og vi kan jo se, at det er noget der bliver bidt mærke i, når virksomheder engagerer sig og støtter op om budskaber som dette”, fortæller han.

Læs også: Ny platform skal bidrage til FN’s 17 verdensmål

Med det in mente er Morten Lehmann også sikker på, at udmeldinger som den på Altinget, og det strategiske sindelag, der ligger bag hos de deltagende parter, er kommet for at blive.

”Gennem den slags fælles indspark kan vi være med til at trække diskussionen ned på jorden og gøre det hele lidt mere praktisk anvendeligt. Så jeg tror helt bestemt, at vi vil se mere af den slags samarbejde i fremtiden, både for vores eget vedkommende og generelt. Det giver noget ekstra til alle parter og understreger beskeden om, at vi skal løfte i flok”, slutter han.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

01.06.2026CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online