Verdens Bedste Nyheder-kampagne på trapperne

Mandag d. 13. august bliver årets Verdens Bedste Nyheder-kampagne formelt skudt i gang. En række virksomheder hjælper med at fortælle de gode nyheder.

10.08.2012

CSR.dk

Over 80 foreninger og 75 erhvervspartnere er med i kampagnen Verdens Bedste Nyheder, som starter på mandag. 

På selve kampagnedagen fredag den 14. september vil der blive delt frugt og aviser - med gode nyheder - ud flere end 100 steder rundt om i landet.

FN’s 2015-mål er målet for nyhederne

Kampagnen er knyttet til FN’s 2015-mål, som er den bredt anerkendte målestok for verdens udvikling. Verdens Bedste Nyheder er en opfordring til at tage de sidste afgørende skridt mod 2015-målene, hvor mål nummer 1 er at halvere sult og fattigdom. De otte målsætninger kan ses her.

Målet med kampagnen Verdens Bedste Nyheder er at give viden om de konkrete resultater af udviklingshjælpen og arbejdet med at bekæmpe global fattigdom. Afsenderen af de gode nyheder er et samarbejde mellem FN, Danida og godt 80 store og små danske udviklingsorganisationer.

Støtte fra erhvervslivet
Verdens Bedste Nyheder har en bevilling fra Danida, som er gået til at koordinere kampagnen og udvikle kampagnematerialer.

Kampagnen har ikke et budget til at købe annonceplads, men 75 danske virksomheder - herunder csr.dk - har stillet sig til rådighed via et partnerskab, som bistår med at få de gode nyheder ud til danskerne. Det sker ved at stille plads til rådighed på websider, i kundemedier og lignende.

Blandt andet sender mejeriet Thise 1 million mælkekartoner med kampagnens budskaber ud, og i København vil der være et kampagne-S-tog at finde.

-KH

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online