”Vi vil give forbrugerne et sikkert valg”

Hobro-virksomheden dantoy har som den første legetøjsproducent i verden fået licens til at svanemærke sine produkter. Kunderne er begejstrede, lyder det fra direktøren.

21.06.2010

CSR.dk

Om kort tid får danske forældre for første gang mulighed for at vælge legetøj med svanemærket, når børnene skal forkæles. Jyske dantoy har nemlig, som den første legetøjsproducent i verden, fået licens til at benytte Svanen på en serie farvestrålende sand- og vandlegetøj i ren plast.

Med de svanemærkede produkter ønsker adm. direktør i dantoy Jacob Falck Hansen, at sende et klart signal til virksomhedens kunder og forbrugerne.

”Det er vigtigt at illustrere, at vores varer lever op til skrappe krav. I dag er forbrugerne nemlig meget opmærksomme på, om legetøjet kan skade miljøet eller deres børn - og det skal vi som producent forholde os til. Derfor er Svanen et godt redskab for os,” siger dantoy-direktøren.

Kunderne er positive
Som producent er dantoys kunder en række grossister og detailkæder – og de har, ifølge Jacob Falck Hansen, alle taget godt i mod svane-certificeringen.

”Vores kunder er meget tilfredse – faktisk har deres reaktioner været langt mere positive, end vi havde forventet,” konstaterer Jacob Falck Hansen.

Han håber og tror på, at svanemærket vil give virksomheden en markedsføringsmæssig fordel overfor konkurrenterne på markedet, fordi det mærkede legetøj fremover vil fremstå som ”et sikkert valg” for forbrugerne.
Skrappe krav
For dantoy har processen med at få svanelicensen på plads taget syv måneder og krævet en del resurser. Det skyldes, at det skal tjekkes meget præcist, hvad hver enkelt vare består af, og hvordan produktionsprocessen foløber.

”Det tager en del tid, at få den dokumentation på plads,” forklarer Jacob Falck Hansen.
Svanemærket plastlegetøj skal leve op til en række skrappe krav, som kommer både miljøet og børns sundhed til gode.

Produkter med Svanemærket må for eksempel hverken indeholde bisphenol A eller ftalater – stoffer der begge kan være hormonforstyrrende. I dansk lovgivning er der kun forbud mod alle ftalater i legetøj til børn under tre år.

-LA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)