”Vi vil give forbrugerne et sikkert valg”

Hobro-virksomheden dantoy har som den første legetøjsproducent i verden fået licens til at svanemærke sine produkter. Kunderne er begejstrede, lyder det fra direktøren.

21.06.2010

CSR.dk

Om kort tid får danske forældre for første gang mulighed for at vælge legetøj med svanemærket, når børnene skal forkæles. Jyske dantoy har nemlig, som den første legetøjsproducent i verden, fået licens til at benytte Svanen på en serie farvestrålende sand- og vandlegetøj i ren plast.

Med de svanemærkede produkter ønsker adm. direktør i dantoy Jacob Falck Hansen, at sende et klart signal til virksomhedens kunder og forbrugerne.

”Det er vigtigt at illustrere, at vores varer lever op til skrappe krav. I dag er forbrugerne nemlig meget opmærksomme på, om legetøjet kan skade miljøet eller deres børn - og det skal vi som producent forholde os til. Derfor er Svanen et godt redskab for os,” siger dantoy-direktøren.

Kunderne er positive
Som producent er dantoys kunder en række grossister og detailkæder – og de har, ifølge Jacob Falck Hansen, alle taget godt i mod svane-certificeringen.

”Vores kunder er meget tilfredse – faktisk har deres reaktioner været langt mere positive, end vi havde forventet,” konstaterer Jacob Falck Hansen.

Han håber og tror på, at svanemærket vil give virksomheden en markedsføringsmæssig fordel overfor konkurrenterne på markedet, fordi det mærkede legetøj fremover vil fremstå som ”et sikkert valg” for forbrugerne.
Skrappe krav
For dantoy har processen med at få svanelicensen på plads taget syv måneder og krævet en del resurser. Det skyldes, at det skal tjekkes meget præcist, hvad hver enkelt vare består af, og hvordan produktionsprocessen foløber.

”Det tager en del tid, at få den dokumentation på plads,” forklarer Jacob Falck Hansen.
Svanemærket plastlegetøj skal leve op til en række skrappe krav, som kommer både miljøet og børns sundhed til gode.

Produkter med Svanemærket må for eksempel hverken indeholde bisphenol A eller ftalater – stoffer der begge kan være hormonforstyrrende. I dansk lovgivning er der kun forbud mod alle ftalater i legetøj til børn under tre år.

-LA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart