WorldPride dropper Nestlé-samarbejde efter hård kritik

Det vigtige budskab om diversitet og inklusion må ikke overskygges af en samarbejdspartner, lyder det fra Copenhagen 2021, der arrangerer WorldPride i København og Malmö i den her uge. Derfor vælger arrangøren at afbryde samarbejdet med Nestlé, som ellers skulle sponsorere weekendens festligheder.

Det er en række dårlige historier om Nestlés forretningsstil, der gør at medlemmer af LGBT+-miljøet ikke mener, at Copenhagen 2021 bør tage imod fødevaregigantens penge. Foto: olli0815/123RF.

10.08.2021

CSR.dk

”Jeg ser Nestlé som et af de værste firmaer i hele verden, når det kommer til etik, og derfor giver et samarbejde med WorldPride slet ikke mening med det, som det står for. Og jeg forstår slet ikke, at man indgår et samarbejde med dem, når man under WorldPride samtidig har en menneskerettighedskonference. Det passer overhovedet ikke ind, at Nestlé skulle være afsender på en menneskerettighedskonference”, udtaler DJ Andree Hoxfeldt, som takkede nej til at spille til WorldPride i København den kommende weekend netop på grund af samarbejdet med Nestlé, til DR.

Læs også: Otte tidligere børnearbejdere har lagt sag an mod nogle af verdens største chokoladeproducenter

Og han er ikke alene om sin kritik af samarbejdet med fødevaregiganten, der står bag alt fra KitKat til flaskevand og børnemad. En mur af kritik har mødt arrangøren af WorldPride, Copenhagen 2021, på sociale medier fra medlemmer af LGBT+-miljøet, hvilket har fået dem til at opsige samarbejdet.  

”Da vi nærmer os 11 dage med fantastiske og stærke begivenheder fokuseret på LGBTI+-inklusion, lighed og menneskerettigheder, skal vi opbygge begejstring – ikke gøre miljøet kede af det. Det vigtige budskab om diversitet og inklusion skal aldrig overskygges af et samarbejde, og derfor har Copenhagen 2021 og Nestlé afbrudt samarbejdet”, skriver de i en pressemeddelelse.

Manglende menneskerettigheder og miljøkrænkelser

Det er en række dårlige historier om Nestlés forretningsstil, der gør at medlemmer af LGBT+-miljøet ikke mener, at Copenhagen 2021 bør tage imod fødevaregigantens penge.

Det indebærer historier om både den oprindelige befolkning i Canada, der ikke kan skaffe nok vand, mens Nestlé pumper litervis af vand op af undergrunden til deres flaskevand, såvel som børnearbejde på kakaoplantager i Afrika.

Alle beskyldninger om miljøforurening, brud på menneskerettigheder og børnearbejde afvises af Nestlé. I stedet fortæller fødevareproducenten i en skriftlig kommentar til DR, at de fortsat vil arbejde med inklusion, diversitet og menneskerettigheder:

Læs også: Danske banker kritiseres for indirekte at støtte militæret i Myanmar

”Vores arbejde med diversitet og inklusion er en vigtig del af vores strategi som virksomhed, både internt og eksternt. Vi tror på, at dét at engagere sig med andre – inklusiv via sponsorater – er en god måde at demonstrere vores support, og lytte og lære fra andre”.

Men de gode intentioner er ikke nok for Nestlés kritikere. Mens nogle er glade for at have set handling fra Copenhagen 2021s side af, er andre uforstående overfor, hvor den hårde kritik overhovedet var nødvendig: ”Hvorfor indgik Copenhagen 2021 overhovedet en sponsoraftale med Nestlé i første omgang? Med en lille smule research ville de have fundet ud af, at det ville skabe seriøse problemer. Nu står LGBT+-miljøet tilbage og tænker over, hvad der egentligt er vigtigt for Copenhagen 2021”, skriver en på Facebook.

På programplakaten kan man dog igen se Andree Hoxfeldt under hans kunstnernavn Entree, når WorldPride løber af banen den 12.-22. august i København og Malmö.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

23.09.2026CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online