WorldPride dropper Nestlé-samarbejde efter hård kritik

Det vigtige budskab om diversitet og inklusion må ikke overskygges af en samarbejdspartner, lyder det fra Copenhagen 2021, der arrangerer WorldPride i København og Malmö i den her uge. Derfor vælger arrangøren at afbryde samarbejdet med Nestlé, som ellers skulle sponsorere weekendens festligheder.

Det er en række dårlige historier om Nestlés forretningsstil, der gør at medlemmer af LGBT+-miljøet ikke mener, at Copenhagen 2021 bør tage imod fødevaregigantens penge. Foto: olli0815/123RF.

10.08.2021

CSR.dk

”Jeg ser Nestlé som et af de værste firmaer i hele verden, når det kommer til etik, og derfor giver et samarbejde med WorldPride slet ikke mening med det, som det står for. Og jeg forstår slet ikke, at man indgår et samarbejde med dem, når man under WorldPride samtidig har en menneskerettighedskonference. Det passer overhovedet ikke ind, at Nestlé skulle være afsender på en menneskerettighedskonference”, udtaler DJ Andree Hoxfeldt, som takkede nej til at spille til WorldPride i København den kommende weekend netop på grund af samarbejdet med Nestlé, til DR.

Læs også: Otte tidligere børnearbejdere har lagt sag an mod nogle af verdens største chokoladeproducenter

Og han er ikke alene om sin kritik af samarbejdet med fødevaregiganten, der står bag alt fra KitKat til flaskevand og børnemad. En mur af kritik har mødt arrangøren af WorldPride, Copenhagen 2021, på sociale medier fra medlemmer af LGBT+-miljøet, hvilket har fået dem til at opsige samarbejdet.  

”Da vi nærmer os 11 dage med fantastiske og stærke begivenheder fokuseret på LGBTI+-inklusion, lighed og menneskerettigheder, skal vi opbygge begejstring – ikke gøre miljøet kede af det. Det vigtige budskab om diversitet og inklusion skal aldrig overskygges af et samarbejde, og derfor har Copenhagen 2021 og Nestlé afbrudt samarbejdet”, skriver de i en pressemeddelelse.

Manglende menneskerettigheder og miljøkrænkelser

Det er en række dårlige historier om Nestlés forretningsstil, der gør at medlemmer af LGBT+-miljøet ikke mener, at Copenhagen 2021 bør tage imod fødevaregigantens penge.

Det indebærer historier om både den oprindelige befolkning i Canada, der ikke kan skaffe nok vand, mens Nestlé pumper litervis af vand op af undergrunden til deres flaskevand, såvel som børnearbejde på kakaoplantager i Afrika.

Alle beskyldninger om miljøforurening, brud på menneskerettigheder og børnearbejde afvises af Nestlé. I stedet fortæller fødevareproducenten i en skriftlig kommentar til DR, at de fortsat vil arbejde med inklusion, diversitet og menneskerettigheder:

Læs også: Danske banker kritiseres for indirekte at støtte militæret i Myanmar

”Vores arbejde med diversitet og inklusion er en vigtig del af vores strategi som virksomhed, både internt og eksternt. Vi tror på, at dét at engagere sig med andre – inklusiv via sponsorater – er en god måde at demonstrere vores support, og lytte og lære fra andre”.

Men de gode intentioner er ikke nok for Nestlés kritikere. Mens nogle er glade for at have set handling fra Copenhagen 2021s side af, er andre uforstående overfor, hvor den hårde kritik overhovedet var nødvendig: ”Hvorfor indgik Copenhagen 2021 overhovedet en sponsoraftale med Nestlé i første omgang? Med en lille smule research ville de have fundet ud af, at det ville skabe seriøse problemer. Nu står LGBT+-miljøet tilbage og tænker over, hvad der egentligt er vigtigt for Copenhagen 2021”, skriver en på Facebook.

På programplakaten kan man dog igen se Andree Hoxfeldt under hans kunstnernavn Entree, når WorldPride løber af banen den 12.-22. august i København og Malmö.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

23.03.2026CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

Annonce

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

VELUX Gruppen indgår partnerskab med Habitat for Humanity

Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom