Walmart fordobler indkøbene og satser på bæredygtige leverandører

Amerikanske Walmart forventer at fordoble indkøbet af frugt og grønt inden for fem år. Derfor stiller detailhandelkæden nu skarpt på sine underleverandørers bæredygtige performance gennem sit Sustainability Index.

Walmart udvælger frugt- og grøntleverandører ud fra sit Sustainability Index. Her skal leverandørerne medvirke i en undersøgelse, som de efterfølgende bliver bedømt ud fra. For eksempel steg antallet af tomatleverandører, der medvirker i indekset, fra 39 procent til 52 procent fra 2012 til 2014. Foto: Walmart..

07.05.2014

CSR.dk

Den amerikanske detailgigant Walmart øger sit fokus på forsyningskæden og på kædens leverandører af frugt og grønt. I de kommende fem år forventer detailkæden nemlig, at indkøbet af frugt og grønt vil blive fordoblet. Walmart forventer blandt andet, at mængden af indkøbte bananer vil blive fordoblet fra en milliard pund til to, og at det nuværende indkøbsniveau for kartofler vil stige fra 900 millioner pund til over 1.800 millioner pund. 

I den forbindelse vil Walmart nu i langt større grad fokusere på leverandørernes arbejde med bæredygtighed, når detailkæden skal beslutte, hvor fremtidens store ordrer af frugt og grønt skal placeres, skriver det amerikanske medie The Packer. 

Walmart oplyser, at de vil støtte leverandører, der gør en indsats for at produce flere varer med færre ressourcer. Valget af leverandører bliver taget med udgangspunkt i det såkaldte Sustainability Index, som Walmart selv har udviklet. 

Læs også: Topledelsen tænker grønnere

Walmart introducerede Sustainability Index i 2009, og her bliver leverandørernes varer og arbejde med bæredygtige tiltag bedømt efter kategorier og på baggrund af en undersøgelse indeholdende 20 spørgsmål, som hver leverandør medvirker i. Indtil videre har 20 procent af frugt- og grøntleverandørerne medvirket i undersøgelsen, men indekset omfatter leverandører inden for alle fødevarekategorier.      

”"Vi har forpligtet os til sustainability-indekset. Det vil i fremtiden få en endnu større betydning”", siger Jack Sinclair, direktør for Walmarts frugt- og grøntdivision, til The Packer. 

Sustainability Index bliver afgørende for leverandører
Ifølge Walmart tager leverandørerne nu selv initiativ til at medvirke i undersøgelsen og introducerer nye tiltag, der eksempelvis omhandler madeffektivitet og reducering af pesticider og sprøjtemidler i produktionen. 

Læs også: Bilindustrien har fokus på bæredygtige forsyningskæder  

”Det er en del af partnerskabet med Walmart, som er altafgørende for os”, siger Brenda Briggs, marketingsdirektør for Rice Fruit Co.'s gartneridivsion, og bekræfter erklæringen fra Walmart. Hun peger på, at gartnerierne har deltaget i undersøgelsen i mange år. 

Walmart forventer, at brugen af sustainability-indekset samtidig vil være med til at reducere omkostningerne for fødevarerproduktionen og i sidste ende prisen for kunderne. 

-TK
 

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus