Virksomheder tester 4-dages arbejdsuge

Verdens hidtil største forsøg med en fire-dages arbejdsuge skydes i disse dage i gang i Storbritannien. Tidligere erfaringer viser positiv indflydelse på trivsel og stress.

08.06.2022

CSR.dk

Stress og trivsel er en udfordring for samfund og arbejdspladser. I de kommende seks måneder vil flere end 3000 ansatte ved 70 forskellige firmaer i Storbritannien deltage i et forsøg med en arbejdsuge på fire dage uden at gå ned i løn. 

De firmaer, der deltager i forsøget, skal give deres ansatte fuld løn, selv om de ansatte kun arbejder 80 procent af den tid, de normalt ville gøre. De ansatte har til gengæld forpligtet sig til at opretholde minimum den samme produktivitet som før. Det skriver Ritzau.

Forsøget beskrives af folkene bag som det største af sin slags i verden og deltagerne spænder fra softwareudviklere til velgørenhedsorganisationer og helt til en lokal forhandler af fish and chips. 

Det er organisationen 4 Day Work Week Global, som står bag forsøget, sammen med tænketanken Autonomy og forskere fra Cambridge University, Oxford University og Boston College. Forskere fra universiteterne skal sammen med de deltagende firmaer måle, hvordan en arbejdsuge på fire dage påvirker produktiviteten, de ansattes velbefindende, arbejdsmiljøet og ligestillingen.

Gode erfaringer allerede
Julia Schor, der er professor i sociologi på Boston College og forskningsleder på projektet, siger, at forskerne vil analysere, hvordan de ansatte reagerer på at have en ekstra fridag i forhold til blandt andet stress, udbrændthed, job- og livsglæde, sundhed og søvn.

"Firedagsugen anses generelt som noget, der giver tre gange udbytte. Det hjælper ansatte, firmaer og klimaet. Vores forskning vil undersøge netop det," siger hun.

Hos firmaerne, der deltager i forsøget, er man positivt indstillet over for forsøget.

"Vi tror fuldt og fast på, at en firedagsuge uden ændring i løn eller fordele vil skabe en gladere arbejdsstyrke og kommer til at have en lige så positiv indflydelse på firmaets produktivitet, kundeoplevelsen og vores sociale mission," siger Ed Siegel, der er topchef i Charity Bank, som deltager i forsøget.

Virksomhederne behøver ikke kun forlade sig på tro, når de skal bakke op om projektet, for i 2019 undersøgte Henley Business School ved Reading Universitet erfaringer fra 500 virksomhedsledere og mere end 2.000 medarbejdere i Storbritannien, som havde forsøgt sig med en fire-dages arbejdsuge. Resultaterne var entydige, i og med to tredjedele af virksomhederne fortalte om forbedret produktivitet, mens hele 78 procent konstaterede at deres ansatte var gladere, mindre stressede (70 procent), havde færre sygedage (62 procent) og at en kortere arbejdsuge hjalp dem med at tiltrække og fastholde medarbejdere (63 procent). 

Livskvalitet som konkurrenceparameter
Eksperimentet er en del af et globalt initiativ, hvor lignende men mindre forsøg finder sted i Irland, USA, Canada, Australien og New Zealand. 

"Mens vi er på vej ud af pandemien, indser flere og flere selskaber, at livskvalitet er en ny konkurrencebetingelse, og at arbejde på nedsat tid og med mere fokus på resultatet er det, der kan gøre det mere attraktivt for dem," fortæller Joe O'Conner, der er topchef i 4 Day Week Global.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.09.2026CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

21.09.2026Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)