Virksomheder tager mere socialt ansvar – og det vil de blive ved med

Selvom verden står over for et år med nye politiske vinde, vil forandringerne ikke rykke ved, hvor meget socialt ansvar virksomheder tager, mener stifteren bag McPherson Strategies. Tværtimod.

Virksomheder vil i fremtiden fortsætte med at blive mere bæredygtige - og samtidig kæmpe for, at resten af verden også bliver det. Det vurderer Susan McPherson, kvinden bag McPherson Strategies. .

27.02.2017

CSR.dk

I løbet af det seneste årti har CSR udviklet sig fra at omfatte de få virksomheder, der ville gøre noget ekstra, til at være en fundamental, strategisk prioritering for både store og små virksomheder, skriver Susan McPherson, grundlægger af kommunikationskonsulentfirmaet McPherson Strategies.

Kvinden bag konsulentvirksomheden, der har særligt fokus på CSR, nævner blandt andet en tendens til, at flere virksomheder bruger deres indflydelse til at påvirke globale beslutninger, når det handler om problematikker som klimaforandringer, uddannelse, fattigdom, ligestilling og menneskerettigheder.

Men hvordan vil udviklingen så blive i 2017? USA’s markante politiske skifte rammer blandt andet klimaområdet. Hvad vil det betyde for de virksomheder, der i dag bruger tid, penge og energi på både at mindske eget aftryk på planeten, men også at trække verden i en mere ansvarlig retning?

Ikke meget, mener Susan McPherson. Hun tror tværtimod på, at tendensen vil fortsætte, og virksomheder vil stå endnu stærkere som frontløbere i den globale udvikling.

CSR er en del af virksomhedernes brand
Susan McPherson har blandt andre talt med Tim Mohin, adm. direktør for organisationen Global Reporting Initiative, om tendenserne inden for CSR og dets fremtidsudsigter. Også han er overbevist om, at virksomheder, store som små, vil fortsætte den øgede ansvarstagen:

”(…) i dag er de fleste store virksomheder forpligtet til at rapportere deres miljømæssige og sociale påvirkning af verden, samt kontinuerligt forbedre deres præstation. Det vil ikke ændre sig, for det er blevet en del af virksomhedernes omdømme og brand”, siger Tim Mohin til McPherson Strategies.

Fra social ansvarlighed til social påvirkning
Der er dog andre elementer, der sandsynligvis vil forandre sig, skriver Susan McPherson videre. Hun har talt med Liba Rubenstein, SVP for Social Impact i medievirksomheden 21st Century Fox, om en anden tendens, hun mener, vi vil se mere til i 2017 – nemlig at man i stigende grad skifter ’ansvarlighed’ ud med ’påvirkning’, når CSR-programmer skal navngives.

Læs også: Coca-Cola klar til flaskepant i Skotland

”Den traditionelle ramme for ’Corporate Social Responsibility’ er begyndt at vige til fordel for eksempelvis ’Social Impact’, og jeg forventer, at denne trend vil accelerere i 2017”, siger Liba Rubenstein. Hun fortsætter:

”Det er et branding-skifte, der reflekterer en stigende konsensus om at hoveddrivkraften bag en virksomheds sociale tiltag ikke burde være en generisk standard om ansvarlighed eller aflad for virksomhedens formodede negative aftryk, men i langt højere grad unik, målbar og positiv påvirkning. Både menneskeligt, miljømæssigt, samfundsmæssigt og økonomisk”.

Læs Susan McPhersons indlæg her.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.01.2026CSR.dk

Ny forskning peger på nøglen til stærkere klimaledelse i kommuner

06.01.2026CSR.dk

Ni er hoppet fra statens CCS-pulje, kun Aalborg Portland står tilbage

06.01.2026Dansk Standard

Sponseret

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

06.01.2026CSR.dk

Greenpeace samler kriserne i ny strategi

05.01.2026Valified

Sponseret

ESG bliver en del af kreditvurderingen – er din virksomhed klar?

05.01.2026CSR.dk

Regeringens klimamål styrker status quo med Bovaer og CCS

03.01.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

29.12.2025CSR.dk

Juraen spænder ben for den fulde udnyttelse af energifællesskabers store potentiale

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København