Virksomheder tager mere socialt ansvar – og det vil de blive ved med

Selvom verden står over for et år med nye politiske vinde, vil forandringerne ikke rykke ved, hvor meget socialt ansvar virksomheder tager, mener stifteren bag McPherson Strategies. Tværtimod.

Virksomheder vil i fremtiden fortsætte med at blive mere bæredygtige - og samtidig kæmpe for, at resten af verden også bliver det. Det vurderer Susan McPherson, kvinden bag McPherson Strategies. .

27.02.2017

CSR.dk

I løbet af det seneste årti har CSR udviklet sig fra at omfatte de få virksomheder, der ville gøre noget ekstra, til at være en fundamental, strategisk prioritering for både store og små virksomheder, skriver Susan McPherson, grundlægger af kommunikationskonsulentfirmaet McPherson Strategies.

Kvinden bag konsulentvirksomheden, der har særligt fokus på CSR, nævner blandt andet en tendens til, at flere virksomheder bruger deres indflydelse til at påvirke globale beslutninger, når det handler om problematikker som klimaforandringer, uddannelse, fattigdom, ligestilling og menneskerettigheder.

Men hvordan vil udviklingen så blive i 2017? USA’s markante politiske skifte rammer blandt andet klimaområdet. Hvad vil det betyde for de virksomheder, der i dag bruger tid, penge og energi på både at mindske eget aftryk på planeten, men også at trække verden i en mere ansvarlig retning?

Ikke meget, mener Susan McPherson. Hun tror tværtimod på, at tendensen vil fortsætte, og virksomheder vil stå endnu stærkere som frontløbere i den globale udvikling.

CSR er en del af virksomhedernes brand
Susan McPherson har blandt andre talt med Tim Mohin, adm. direktør for organisationen Global Reporting Initiative, om tendenserne inden for CSR og dets fremtidsudsigter. Også han er overbevist om, at virksomheder, store som små, vil fortsætte den øgede ansvarstagen:

”(…) i dag er de fleste store virksomheder forpligtet til at rapportere deres miljømæssige og sociale påvirkning af verden, samt kontinuerligt forbedre deres præstation. Det vil ikke ændre sig, for det er blevet en del af virksomhedernes omdømme og brand”, siger Tim Mohin til McPherson Strategies.

Fra social ansvarlighed til social påvirkning
Der er dog andre elementer, der sandsynligvis vil forandre sig, skriver Susan McPherson videre. Hun har talt med Liba Rubenstein, SVP for Social Impact i medievirksomheden 21st Century Fox, om en anden tendens, hun mener, vi vil se mere til i 2017 – nemlig at man i stigende grad skifter ’ansvarlighed’ ud med ’påvirkning’, når CSR-programmer skal navngives.

Læs også: Coca-Cola klar til flaskepant i Skotland

”Den traditionelle ramme for ’Corporate Social Responsibility’ er begyndt at vige til fordel for eksempelvis ’Social Impact’, og jeg forventer, at denne trend vil accelerere i 2017”, siger Liba Rubenstein. Hun fortsætter:

”Det er et branding-skifte, der reflekterer en stigende konsensus om at hoveddrivkraften bag en virksomheds sociale tiltag ikke burde være en generisk standard om ansvarlighed eller aflad for virksomhedens formodede negative aftryk, men i langt højere grad unik, målbar og positiv påvirkning. Både menneskeligt, miljømæssigt, samfundsmæssigt og økonomisk”.

Læs Susan McPhersons indlæg her.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.12.2025CSR.dk

Grønne løsninger i fællesskab: Kommuner og erhvervsliv skubber omstillingen frem lokalt

01.12.2025BSR

Sponseret

Effective Stakeholder Engagement: Ensuring Internal Company Alignment

01.12.2025CSR.dk

LEGO kæmper med at gøre klodsen grøn

28.11.2025CSR.dk

EU lemper og udskyder banebrydende afskovningslov

28.11.2025CSR.dk

Over halvdelen af LEGO’s indpakning er nu papirbaseret

27.11.2025CSR.dk

Global undersøgelse: Byer verden over flytter sig væk fra kysten på grund af klimarisici

26.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne fællesskaber kan nedbringe danskernes CO2-aftryk markant

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København december 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

13:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Er jeres virksomhed endnu ikke tilsluttet UN Global Compact, og vil du høre, hvordan UN Global Compact kan være med til at styrke jeres arbejde med bæredygtighed og ansvarlig virksomhedspraksis? Så tilmeld dig vores webinar om UN Global Compact.

Dato

04.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Valified
Webinar
Kom godt i gang med ESG

Kom godt i gang med ESG på Valified og gør ESG til en forretning - ikke en byrde. Enkelt. Datadrevet. Og med en klar retning.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online