Virksomheder skal investere i CO2-håndtering

En kombination af øgede krav til reducering af CO2-udledninger, finansielle risici i forbindelse med CO2 og et stigende behov for bedre kontrol over deres CO2-regnskab vil tvinge flere virksomheder til at investere i såkaldt Carbon Management Software, vurderer amerikansk researchfirma.

24.08.2009

CSR.dk

Det er den uafhængige forskningsvirksomhed Verdantix der står bag undersøgelsen, som kommer til sin konklusion på baggrund af analyser af investeringer i netop carbon software hos flere, store amerikansk funderede og ofte multinationale firmaer.
”Firmaer der har målt deres CO2-fodaftryk, såsom Cisko, Crédit Agricole og Coca-Cola, indser nu at de har brug for et mere robust system til at håndtere deres udledning af drivhusgasser. Disse firmaer ligger i frontlinjen for en hær af private og offentlige selskaber, der vil investere i carbon management software inden for de næste tre år,” siger David Metcalfe, bestyrelsesmedlem hos Verdantix. Hans firma har i alt undersøgt 20 implementeringer af carbon software over hele verden og overalt vil specielt strammere lovgivning være med til at presse virksomhederne til at få styr på deres CO2-håndtering. Verdantix placerer et stort ansvar hos virksomhedernes finansdirektører, der bliver nødt til at have overblik over den præcise CO2-udledning, nu hvor der sidder en prisseddel på drivhusgas. Dermed får de udvidet deres ansvarsområde, men det behøver nu ikke være helt skidt. Således vil implementeringen af carbon management software i de fleste tilfælde føre til besparelser der overskrider prisen på softwareinvesteringen.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

10.06.2026CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online