Virksomheder skal investere i CO2-håndtering

En kombination af øgede krav til reducering af CO2-udledninger, finansielle risici i forbindelse med CO2 og et stigende behov for bedre kontrol over deres CO2-regnskab vil tvinge flere virksomheder til at investere i såkaldt Carbon Management Software, vurderer amerikansk researchfirma.

24.08.2009

CSR.dk

Det er den uafhængige forskningsvirksomhed Verdantix der står bag undersøgelsen, som kommer til sin konklusion på baggrund af analyser af investeringer i netop carbon software hos flere, store amerikansk funderede og ofte multinationale firmaer.
”Firmaer der har målt deres CO2-fodaftryk, såsom Cisko, Crédit Agricole og Coca-Cola, indser nu at de har brug for et mere robust system til at håndtere deres udledning af drivhusgasser. Disse firmaer ligger i frontlinjen for en hær af private og offentlige selskaber, der vil investere i carbon management software inden for de næste tre år,” siger David Metcalfe, bestyrelsesmedlem hos Verdantix. Hans firma har i alt undersøgt 20 implementeringer af carbon software over hele verden og overalt vil specielt strammere lovgivning være med til at presse virksomhederne til at få styr på deres CO2-håndtering. Verdantix placerer et stort ansvar hos virksomhedernes finansdirektører, der bliver nødt til at have overblik over den præcise CO2-udledning, nu hvor der sidder en prisseddel på drivhusgas. Dermed får de udvidet deres ansvarsområde, men det behøver nu ikke være helt skidt. Således vil implementeringen af carbon management software i de fleste tilfælde føre til besparelser der overskrider prisen på softwareinvesteringen.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

01.06.2026CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.