Virksomheder skal investere i CO2-håndtering

En kombination af øgede krav til reducering af CO2-udledninger, finansielle risici i forbindelse med CO2 og et stigende behov for bedre kontrol over deres CO2-regnskab vil tvinge flere virksomheder til at investere i såkaldt Carbon Management Software, vurderer amerikansk researchfirma.

24.08.2009

CSR.dk

Det er den uafhængige forskningsvirksomhed Verdantix der står bag undersøgelsen, som kommer til sin konklusion på baggrund af analyser af investeringer i netop carbon software hos flere, store amerikansk funderede og ofte multinationale firmaer.
”Firmaer der har målt deres CO2-fodaftryk, såsom Cisko, Crédit Agricole og Coca-Cola, indser nu at de har brug for et mere robust system til at håndtere deres udledning af drivhusgasser. Disse firmaer ligger i frontlinjen for en hær af private og offentlige selskaber, der vil investere i carbon management software inden for de næste tre år,” siger David Metcalfe, bestyrelsesmedlem hos Verdantix. Hans firma har i alt undersøgt 20 implementeringer af carbon software over hele verden og overalt vil specielt strammere lovgivning være med til at presse virksomhederne til at få styr på deres CO2-håndtering. Verdantix placerer et stort ansvar hos virksomhedernes finansdirektører, der bliver nødt til at have overblik over den præcise CO2-udledning, nu hvor der sidder en prisseddel på drivhusgas. Dermed får de udvidet deres ansvarsområde, men det behøver nu ikke være helt skidt. Således vil implementeringen af carbon management software i de fleste tilfælde føre til besparelser der overskrider prisen på softwareinvesteringen.
-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.05.2026CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

21.05.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

CSR.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby