Virksomheder frygter politisk vold og uro

Mere end 50 procent svarer i ny undersøgelse, at religiøs og politisk motiveret terrorisme er en stor bekymring i det kommende år. Virksomheder i alle størrelser skal blive mere modstandsdygtige over for politisk vold for at undgå store tab.

Der har ifølge forsikringsselskabet Allianz Commercial været over 80.000 hændelser relateret til protester og optøjer i 2024 i de 20 mest udsatte lande.. Foto: 123rf.com

29.04.2025

CSR.dk

Ifølge Allianz Risk Barometer 2025 har virksomheder de seneste tre år placeret politiske risici og vold blandt de ti største globale trusler. Det understreger, at politisk uro er blevet en væsentlig bekymring for virksomheder i alle størrelser. 

En ny rapport fra Allianz Commercial viser desuden, at civile uroligheder nu er den største bekymring for mere end halvdelen af de adspurgte virksomheder på verdensplan. Dette afspejler, at både hyppigheden og varigheden af sådanne hændelser er steget.

Ser man bort fra den vedvarende uro i Balkanlandene og Tyrkiet, har der siden 2017 været over 800 større anti-regeringsprotester i mere end 150 lande – heraf over 160 i 2024 alene. Hele 18 procent af disse protester varede i mere end tre måneder. 

Efter det såkaldte "supervalgår" i 2024 forventes politiske forandringer fortsat at udløse protester og konflikter i mange lande, ligesom økonomiske problemer, eksempelvis handelskonflikter, vil kunne forværre situationen yderligere.Samtidig er der en bekymrende stigning i terrorangreb fra både religiøse og politiske ekstremister på tværs af ideologiske skel – en udvikling, der forventes at præge virksomhedernes risikobillede i det kommende år.

Mange virksomheder anser i dag antisocial adfærd og dens forstyrrende virkning på driften som en større trussel end egentlig politisk vold eller terrorisme. Særligt civile uroligheder, strejker, optøjer og uroligheder (SRCC) vækker bekymring i lande som Colombia, Frankrig, Sydafrika, Storbritannien og USA. I de 20 lande med flest protester og optøjer i 2024 blev der registreret mere end 80.000 hændelser, med Indien, USA, Frankrig, Tyskland, Tyrkiet og Spanien blandt de hårdest ramte, viser tal fra Allianz Research.

Virksomheder skal beskytte sig

For at imødegå disse udfordringer må virksomheder i stigende grad navigere i et uforudsigeligt geopolitisk landskab for at beskytte sig mod uventede hændelser og minimere potentielle tab.

“Politisk vold forbliver en af de ti største globale risici for virksomheder,” siger Srdjan Todorovic, leder af Political Violence and Hostile Environment Solutions hos Allianz Commercial. 

Han forklarer, at politik i stigende grad opfattes som præget af populisme, skyldplacering og splittelse, mens geopolitikken domineres af nationalisme og en ny verdensorden, domineres økonomien af dårlig ledelse, korruption og voksende ulighed.

Politisk vold kan påvirke virksomheder på mange måder – ikke alene truer den sikkerheden for ansatte og kunder, men den kan også medføre driftsforstyrrelser og materielle skader på ejendomme og aktiver for virksomheder, der befinder sig tæt på uroens centrum.

Forsikringsselskaber bekræfter udviklingen og rapporterer, at SRCC-risikoen både er steget i hyppighed og alvor. Blandt andet har optøjerne i Chile og Sydafrika bidraget til forsikrede tab på over 10 milliarder dollars de seneste ti år – et beløb, der overstiger tabene fra andre former for politisk vold og terrorisme. I visse regioner kan de økonomiske tab endda matche eller overstige konsekvenserne af naturkatastrofer, mens der andre steder, selv ved mindre direkte skade, opstår langvarige forandringer i de berørte samfund.

"Problemer som høj inflation, voksende formueulighed, stigende fødevare- og brændstofpriser, klimaangst og bekymringer om borgerrettigheder og demokratiets fremtid er ikke forsvundet,” understreger SrdjanTodorovic.

"Virksomheder bør være opmærksomme på den stadigt skiftende trussel fra politisk vold og sikre, at deres forretningskontinuitetsplaner er robuste, så de kan beskytte både ansatte og aktiver i tilfælde af en krise”, lyder rådet fra ham.

Han anbefaler desuden, at virksomheder nøje gennemgår deres forsikringer. Ejendomsforsikringer kan i nogle tilfælde dække skader forårsaget af politisk vold, men der findes også specialiserede forsikringer til formålet.

Flere multinationale selskaber viser stigende interesse for politisk vold-dækning, men også små og mellemstore virksomheder engagerer sig i stigende grad i disse risici – et tydeligt tegn på, at bekymringen vokser på tværs af hele erhvervslivet.

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.12.2025CSR.dk

Dan Jørgensen vil samle EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025CSR.dk

Nyt værktøj skal være med til at halvere CO2-udledningen i Københavns Kommunes nybyggeri

11.12.2025CSR.dk

Ny opgørelse: Meget langsom fremgang for kvinder i toppen af dansk erhvervsliv

10.12.2025CSR.dk

Fra mayonnaise til hudcreme: Forskere opdager vandmændenes store potentiale

10.12.2025CSR.dk

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030

08.12.2025CSR.dk

Usikre rammer står i vejen for CO2-fangst: Seks ud af ti selskaber trækker sig fra milliardpulje

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

05.12.2025CSR.dk

IEA: De næste år bliver afgørende for verdens energifremtid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams