Virksomhed efterlyser støtte til flygtningeansatte

Stadig flere flygtninge kommer i arbejde. Hos BC Hospitality Group savner man støtte fra kommunerne til at håndtere udfordringerne med at fastholde flygtninge i arbejde.

På trods af flere initiativer til at forberede flygtninge på det danske arbejdsmarked, er der stadig problemer med at fastholde de ansatte i arbejde. Det problem kan løses gennem tværfagligt samarbejde mellem det private og offentlige, mener CSR-chef..

15.05.2018

CSR.dk

Antallet af flygtninge, der kommer ind på det danske arbejdsmarked stiger. De nyeste tal fra Udlændinge- og integrationsministeriet viser, at fra sidste kvartal i 2016 og frem til i dag er flygtninge og familiesammenførte til flygtninge, der er i arbejde, steget med 60 procent, skriver dr.dk.

Men der opstår samtidig flere udfordringer med at fastholde flygtninge i arbejde.

Det oplever BC Hospitality Group, der driver konferencecentret Bella Center og hoteller som Crown Plaza, Bella Sky og Marriott i København. Virksomheden savner støtte fra kommunerne til at håndtere de udfordringer, der kan opstå, når man ansætter mennesker med krigstraumer.

Læs også: Hvad kan Vesten få ud af at byde syriske flygtninge velkommen? 

”Vi er gode til at lave forretning, men vi er ikke et socialkontor, traumecenter eller en sprogskole,” fortæller CSR-chef for BC Hospitality Group, Mireille Jakobsen til dr.dk.

Mireille Jakobsen har stået i spidsen for virksomhedens arbejde med at ansætte flygtninge og sidder desuden i det nationale advisory board, der er et virksomhedspanel nedsat af regeringen for at rådgive regeringen om integration af flygtninge på arbejdsmarkedet.

Tænker ikke langsigtet
Den to-årige integrationsuddannelse, IGU, er et af de initiativer, som har fået flere i arbejde. Under uddannelsesforløbet kan flygtninge komme i praktik og få sprogundervisning, så de får mulighed for at opkvalificere sig. Mens de studerer, får de en integrationsydelse, der er lavere end kontanthjælp.

Problemet er, at mange ikke har ressourcer og overskud til at lære dansk ved siden af et arbejde. Mange af de flygtninge, som Mireille Jakobsen har haft ansat, tænker ikke så langsigtet, som forløbene lægger op til.

”På papir er det en rigtig god plan, men realiteten er, at folk forsvinder, fordi de ikke tjener nok penge. Du tænker ikke langsigtet, for du ved ikke, hvor du er henne om tre måneder. Hvis du får et tilbud fra det lokale pizzeria om arbejde, springer du jo fra. Det er lønnen, der vægter højest i sidste ende,” forklarer hun.

Mere innovativt arbejde  
Filosofien hos BC Hospitality Group er, at virksomheder har et socialt ansvar for at tage imod flygtninge. Men trods det har de ikke tilstrækkelig med ressourcer til at hjælpe flygtninge med deres sociale problemer.

”Kommunen skal tænke lidt mere innovativt. De sidder fast i bureaukratiske rammer,” mener Mireille Jakobsen.

Mireille Jakobsen ser gerne flere initiativer ligesom dét virksomheden lavede i samarbejde med Roskilde Kommune. Her udstationerede kommunen to medarbejdere på arbejdspladsen, der hjalp med alting omkring de flygtninge fra kommunen, som var blevet ansat. Medarbejderne kunne tolke, yde social støtte og blev på den måde helt uundværlige, fortæller Mireille Jakobsen.

Læs også: Ny ordning uddanner flygtninge 

”Vores personale skulle bare fokusere på det faglige, som er det, de er gode til”.

Hun håber på, at der bliver mere af den slags tværfaglige arbejde, så flere virksomheder også kan være med til at samarbejde om at løfte opgaven.

”Det er meget ressourcekrævende for os, men i sidste ende er det positivt, og vi får helt vildt engagerede og motiverede medarbejdere, som yder en rigtig god service for vores gæster”, siger hun.

- JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

03.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår