Vinderne af PRME leaders+20 er kåret

Vinderne af den globale konkurrence PRME Leaders+20, arrangeret af FN og Aarhus Universitet, er nu fundet. Vinderne skal præsentere deres projekt på FN Rio+20-konferencen i juni.

25.05.2012

Line Rieck, CSR.dk

Hvordan skaber vi en ny generation af grønne ledere, der kan håndtere store samfundsmæssige udfordringer? Det var udfordringen bag PRME Leaders+20 konkurrencen lanceret af det FN-støttede initiativ PRME og Aarhus Universitet, Business and Social Sciences.

Vinderne af førstepræmien blev Dr. Ross McDonald og hans to studerende Sian Coleman og Dan Cullum fra Team Huia, der repræsenterer University of Auckland Business School, New Zealand.
Deres bud på hvordan man konkret via undervisning, pensum og moderne it-løsninger kan implementere bæredygtige aspekter i lederuddannelserne blev valgt som det bedste ud af de i alt 21 hold.

Attraktive præmier
Vinderholdet belønnes med en tur til Rio i juni samt en invitation til at præsentere holdets visioner for fremtidens lederuddannelser overfor rektorer og dekaner, internationale virksomhedsrepræsentanter og FN ved Rio+20 PRME Global Forum og Rio+20 UN Corporate Sustainability Forum.

Læs også: Nye ledere skal være grønne ’first-movers’

Klar til samfundsmæssige udfordringer
Dekan Svend Hylleberg fra Aarhus Universitet, Business and Social Sciences, finder det vigtigt, at de studerende som kommende ledere får en stemme ved Rio+20:

”Rio+20-konferencen for bæredygtig udvikling vil sætte dagsordenen for en bæredygtig fremtid og som sådan for livet for vores studerende. Jeg er stolt over, at vi med denne konkurrence viser, at de studerende forstår verdens samfundsmæssige udfordringer, og at de er klar til at bidrage med kreative løsninger herpå. Lad os lytte til dem, siger dekanen.”

Vindere besøger Danmark
Andenpladsen gik til Dr. Leo Wong og hans studerende Caitlin Farrell, Rory Kirkpatrick, Cam McCoy, William Pasieka og Dan Scott fra MacEwan University, School of Business, Canada.
Med andenpræmien følger finansiering af stipendier til fag inden for bæredygtighed og ledelse ved Aarhus Universitets Summer University. State of Green har tilføjet en heldagstur til nogle af landets ledende virksomheder samt besøg hos politikere og industrieksperter inden for energi, klima og miljø. Andenpræmievinderne får dermed mulighed for at opleve danske løsninger på tæt hold og vil få adgang til indgående viden om danske virksomheder og organisationers arbejde med og løsninger på industriens og samfundet udfordringer.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

16.05.2026CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus