Vinderne af PRME leaders+20 er kåret

Vinderne af den globale konkurrence PRME Leaders+20, arrangeret af FN og Aarhus Universitet, er nu fundet. Vinderne skal præsentere deres projekt på FN Rio+20-konferencen i juni.

25.05.2012

Line Rieck, CSR.dk

Hvordan skaber vi en ny generation af grønne ledere, der kan håndtere store samfundsmæssige udfordringer? Det var udfordringen bag PRME Leaders+20 konkurrencen lanceret af det FN-støttede initiativ PRME og Aarhus Universitet, Business and Social Sciences.

Vinderne af førstepræmien blev Dr. Ross McDonald og hans to studerende Sian Coleman og Dan Cullum fra Team Huia, der repræsenterer University of Auckland Business School, New Zealand.
Deres bud på hvordan man konkret via undervisning, pensum og moderne it-løsninger kan implementere bæredygtige aspekter i lederuddannelserne blev valgt som det bedste ud af de i alt 21 hold.

Attraktive præmier
Vinderholdet belønnes med en tur til Rio i juni samt en invitation til at præsentere holdets visioner for fremtidens lederuddannelser overfor rektorer og dekaner, internationale virksomhedsrepræsentanter og FN ved Rio+20 PRME Global Forum og Rio+20 UN Corporate Sustainability Forum.

Læs også: Nye ledere skal være grønne ’first-movers’

Klar til samfundsmæssige udfordringer
Dekan Svend Hylleberg fra Aarhus Universitet, Business and Social Sciences, finder det vigtigt, at de studerende som kommende ledere får en stemme ved Rio+20:

”Rio+20-konferencen for bæredygtig udvikling vil sætte dagsordenen for en bæredygtig fremtid og som sådan for livet for vores studerende. Jeg er stolt over, at vi med denne konkurrence viser, at de studerende forstår verdens samfundsmæssige udfordringer, og at de er klar til at bidrage med kreative løsninger herpå. Lad os lytte til dem, siger dekanen.”

Vindere besøger Danmark
Andenpladsen gik til Dr. Leo Wong og hans studerende Caitlin Farrell, Rory Kirkpatrick, Cam McCoy, William Pasieka og Dan Scott fra MacEwan University, School of Business, Canada.
Med andenpræmien følger finansiering af stipendier til fag inden for bæredygtighed og ledelse ved Aarhus Universitets Summer University. State of Green har tilføjet en heldagstur til nogle af landets ledende virksomheder samt besøg hos politikere og industrieksperter inden for energi, klima og miljø. Andenpræmievinderne får dermed mulighed for at opleve danske løsninger på tæt hold og vil få adgang til indgående viden om danske virksomheder og organisationers arbejde med og løsninger på industriens og samfundet udfordringer.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods