Verdens første bæredygtige virksomhed

Virksomheden InterfaceFLOR nærmer sig målet om at blive verdens første bæredygtige virksomhed i 2020.

InterfaceFLOR fremstiller modulære gulvløsninger,.

06.05.2010

CSR.dk

InterfaceFLOR, som fremstiller modulære gulvløsninger, har nu reduceret spild og vandforbrug med 80 procent siden 1996. InterfaceFLOR er dermed tættere på sit ’Mission Zero’-mål, der går ud på at eliminere miljøpåvirkningen i 2020 og dermed blive verdens første bæredygtige virksomhed. InterfaceFLOR afslører, i sin seneste årsrapport om bæredygtighed EcoMetrics, at der er opnået gode resultater med at reducere især spild og vandforbrug.

Virksomheden har gjort fremskridt inden for alle de områder, der måles på – fra udledning af drivhusgasser til reduktion af spild. Blandt andet er udledning af drivhusgasser nedbragt med 44 procent siden 1996, mens energiforbruget er reduceret med 43 procent.

Blandt mange initiativer kan nævnes ’Closing the loop’, som betyder, at 36 procent af alle råmaterialer, der bruges til fremstilling af InterfaceFLORs tæppefliser, kommer fra genanvendte materialer eller biobaserede materialer. Derudover kan nævnes, at alle InterfaceFLORs fabrikker i Europa forsynes med elektricitet fra 100 procent vedvarende energikilder. I Europa er det sket ved at indføre systemer, der forbedrer energieffektiviteten, bl.a. sensorer der sørger for, at produktionsarealer kun oplyses, når der er personer til stede. Der anvendes EcoCooling i stedet for aircondition, hvilket betyder, at bygninger køles fra den udendørs luft. Der er også sørget for, at transportbåndene på fabrikkerne kun bevæges, når der rent faktisk er produkter på dem. Desuden anvendes solfangere til at give naturligt lys i bygningerne. Interface er nu over halvvejs med at realisere Mission Zero-målet. De samlede økonomiske besparelser siden 1995 er oppe på 433 millioner dollars. Den komplette EcoMetrics-rapport for 2009 kan læses på www.interfaceflor.eu
-JR

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Total Energies får grønt lys til at undersøge CO2-lagring i den danske Nordsø

19.01.2026CSR.dk

Miljøministeriet: Forbud er den mest effektive vej til rent drikkevand

19.01.2026CSR.dk

Sådan kan gensalg blive en grøn løftestang i modebranchen

16.01.2026CSR.dk

Nyt risikobillede skaber nye opgaver i virksomhederne

15.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

15.01.2026CSR.dk

Ekstremt vejr presser forsikringsbranchen: Kan bringe hele økonomier i krise

14.01.2026CSR.dk

Mærsk vil undersøge ethanol som grønt brændstof og mindske afhængighed af Kina

12.01.2026CSR.dk

Samsung Chef: Techbranchen står i tillidskrise midt i AI-kapløbet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – sådan kommer I i gang med den nye VSME-standard

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense