Verdens første bæredygtige virksomhed

Virksomheden InterfaceFLOR nærmer sig målet om at blive verdens første bæredygtige virksomhed i 2020.

InterfaceFLOR fremstiller modulære gulvløsninger,.

06.05.2010

CSR.dk

InterfaceFLOR, som fremstiller modulære gulvløsninger, har nu reduceret spild og vandforbrug med 80 procent siden 1996. InterfaceFLOR er dermed tættere på sit ’Mission Zero’-mål, der går ud på at eliminere miljøpåvirkningen i 2020 og dermed blive verdens første bæredygtige virksomhed. InterfaceFLOR afslører, i sin seneste årsrapport om bæredygtighed EcoMetrics, at der er opnået gode resultater med at reducere især spild og vandforbrug.

Virksomheden har gjort fremskridt inden for alle de områder, der måles på – fra udledning af drivhusgasser til reduktion af spild. Blandt andet er udledning af drivhusgasser nedbragt med 44 procent siden 1996, mens energiforbruget er reduceret med 43 procent.

Blandt mange initiativer kan nævnes ’Closing the loop’, som betyder, at 36 procent af alle råmaterialer, der bruges til fremstilling af InterfaceFLORs tæppefliser, kommer fra genanvendte materialer eller biobaserede materialer. Derudover kan nævnes, at alle InterfaceFLORs fabrikker i Europa forsynes med elektricitet fra 100 procent vedvarende energikilder. I Europa er det sket ved at indføre systemer, der forbedrer energieffektiviteten, bl.a. sensorer der sørger for, at produktionsarealer kun oplyses, når der er personer til stede. Der anvendes EcoCooling i stedet for aircondition, hvilket betyder, at bygninger køles fra den udendørs luft. Der er også sørget for, at transportbåndene på fabrikkerne kun bevæges, når der rent faktisk er produkter på dem. Desuden anvendes solfangere til at give naturligt lys i bygningerne. Interface er nu over halvvejs med at realisere Mission Zero-målet. De samlede økonomiske besparelser siden 1995 er oppe på 433 millioner dollars. Den komplette EcoMetrics-rapport for 2009 kan læses på www.interfaceflor.eu
-JR

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods